Jajka podrożeją na jesieni
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 25 Maja 2020

Podstawowy składnik śniadań z wyższą ceną. Producenci już wskazują, kiedy zacznie się drożyzna

Jajka już niedługo podrożeją, a producenci drobiu zwracają uwagę, że do drożyzny przyczyni się nie tylko pandemia. Kluczowym aspektem okazuje się być stale malejąca liczba kur w Polsce, która przestaje odpowiadać wzrastającemu zapotrzebowaniu na jajka.

Jajka – kiedy należy spodziewać się drożyzny?

Jajka znacznie podrożeją na jesieni - tak przewidują producenci drobiu. Jednak tym razem przyczyną wzrostu cen nie jest tylko koronawirus. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega przed stałym spadkiem liczby kur – jest ich coraz mniej zarówno w profesjonalnych hodowlach, jak i w przydomowych stadach. Z danych Izby wynika, że między styczniem a marcem 2020 r. liczba niosek była o 1,7 mln sztuk niższa niż w 2019 r. – podaje fakt.pl.

WP: Może czekać nas fala zakażeń po proteście przedsiębiorców. Policja ma bardzo niemiłą niespodziankęWP: Może czekać nas fala zakażeń po proteście przedsiębiorców. Policja ma bardzo niemiłą niespodziankęCzytaj dalej

Na długoterminową podwyżkę jaj będzie miał wpływ fakt, że „w profesjonalnych kurnikach pojawiło się aż o 16 proc. mniej ptaków niż w zeszłym roku. Co więcej, mieszkańcy polskich wsi utrzymujący niewielkie przydomowe stada mają o około pół miliona mniej kur” – oznajmiła dyrektorka Izby Katarzyna Gawrońska.

Wzrost popytu na jajka sprawi, że ceny poszybują w górę

Popyt na jajka notuje cały czas tendencję wzrostową i dotyczy to nie tylko polskich konsumentów. Jajkami znad Wisły interesują się także zagraniczne firmy, co przełoży się na jesienną drożyznę.

„Europejskie produkty przetwórstwa jaj stały się bardzo poszukiwanym towarem w Azji, a szczególnie w Japonii” – wyznała dyrektorka Izby. Duży popyt na polskie jajka poskutkował zawarciem umowy na dostawy między Polską a Singapurem. Wszystko to może przełożyć się na fakt, że „producentom bardziej będzie opłacało się sprzedawać jaja przemysłowi przetwórczemu niż sieciom handlowym, (…) które będą musiały zatem podnieść ceny” – przewiduje Gawrońska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące dane ministerstwa

Polska ważnym ogniwem europejskiej produkcji jajek

Również producenci prognozują, że na drożyznę może mieć wpływ właśnie przemysł przetwórczy. Już latem dużą konkurencję będą stanowiły firmy, które zajmują się produkcją makaronów czy majonezów, ponieważ do swoich wyrobów wykorzystują żółtka w płynie czy proszki jajeczne.

Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzytaj dalej

Polska to szósty największy producent jajek w Unii Europejskiej. Roczna produkcja jajek do konsumpcji wynosi ok. 570 tys. ton, z czego 65-70 proc. trafia na polski rynek, a reszta jest eksportowana. Największy popyt na jajka jest obserwowany w Holandii, Niemczech i we Włoszech - te państwa eksportują nie więcej niż 1 proc. w skali UE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski w rozmowie z mediami podał konkretną datę. Nadchodzi druga fala
  2. Zwiększa ryzyko śmierci przy COVID-19. Naukowcy z Nowego Jorku dokonali ważnego odkrycia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać
Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News