Szwagierka Jacka Sasina w radzie nadzorczej lubelskiego lotniska
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty w kopercie i reka
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Szwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczej

Do rady nadzorczej Portu Lotniczego Lublin trafiła we wtorek Angelika Konaszczuk, prywatnie szwagierka wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wnioskował o to marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski z PiS. Na nowym stanowisku zarabiać będzie ponad 4 tys. zł miesięcznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak to się stało, że szwagierka Jacka Sasina trafiła do rady nadzorczej lubelskiego lotniska
 • Co mieszkający w okolicach Warszawy Sasin ma wspólnego z regionem
 • Ile zarobi szwagierka Jacka Sasina

Szwagierka Jacka Sasina w radzie nadzorczej lubelskiego lotniska

W liczącej siedem osób radzie nadzorczej Portu Lotniczego Lublin od ponad miesiąca są dwa wakaty po tym jak na początku listopada z funkcji zrezygnowały Hanna Kosela i Anna Michalewska. Te były przedstawicielkami województwa lubelskiego, będącego jednym z dwóch akcjonariuszy portu (drugim jest miasto Lublin).

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

We wtorek na wniosek marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego zwołano posiedzenie rady nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. Podczas niego uzupełniono skład o Angelikę Konaszczuk i Daniela Rucińskiego. Wnioskował o to wspomniany marszałek Stawiarski z Prawa i Sprawiedliwości, a także członek zarządu województwa Sebastian Trojak z Solidarnej Polski.

O ile o Danielu Rucińskim wiadomo niewiele, to Angelika Konaszczuk prywatnie jest szwagierką wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Jacek Sasin w polityce jest od lat - przed objęciem stanowiska wicepremiera przez lata był posłem, a wcześniej m.in. prezydenckim ministrem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, a także wojewodą mazowieckim. W oczach opinii publicznej stał się szerzej znany za sprawą – eufemistycznie rzecz ujmując – niezbyt udanej organizacji wiosennych wyborów prezydenckich. Te miały się odbyć drogą korespondencyjną. Niezrażeni tym partyjni towarzysze powierzyli mu niedawno organizację Igrzysk Europejskich (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Czytaj dalej

Jacek Sasin mieszka w okolicach Warszawy, ale jak przypomina dziennikwschodni.pl w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu chełmskim. Co więcej, na początku tego roku został szefem tamtejszych struktur partyjnych.

Sama Konaszczuk jak podaje dziennikwschodni.pl od początku 2016 roku pracuje w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie po powrocie Prawa i Sprawiedliwości do władzy została zastępcą dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (stanowisko to objęła bez konkursu) i po roku awansowała zastępując wieloletniego szefa wydziału Mariusza Kucharka. Wcześniej Konaszczuk była związana zawodowo m.in. z Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny czy Urzędem Lotnictwa Cywilnego w Warszawie.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rycerz Jana Pawła II miał skrzywdzić dziecko. Znaleziono u niego pedofilne materiały
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Już jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelJuż jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelCzytaj dalej

Szwagierka Jacka Sasina, jak przypomina portal, nie jest jedynym członkiem rodziny wicepremiera na państwowym etacie. W 2018 roku dyrektorem podległego Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Lublinie Zarządu Zlewni w Zamościu został teść polityka Eugeniusz Daciuk.

Dziennikwschodni.pl zwrócił się z pytaniem do Urzędu Marszałkowskiego o kompetencje nowych członków rady nadzorczej Portu Lotniczego Lublin, a także o to, czy w przypadku Konaszczuk wpływ na jej nominację miały związki rodzinne. Urząd już zdążył wystosować odpowiedź na pytanie medium.

Kandydaci w świetle przedłożonych oświadczeń oraz dokumentów spełniają wymogi do zasiadania w organach nadzorczo-kontrolnych spółek prawa handlowego z udziałem jednostek samorządu terytorialnego – czytamy w odpowiedzi przedstawicieli Urzędu.

W trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoW trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoCzytaj dalej

Ile zarobi szwagierka Sasina?

Sama Konaszczuk nie odpowiedziała na przesłane mailem pytania redakcji. Ile zarobi na nowym stanowisku? Uchwała akcjonariuszy zakłada, że wynagrodzenie członków rady nadzorczej Portu Lotniczego Lublin wynosi 0,75-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw według danych na koniec ubiegłego roku, co oznacza, że będzie to 4,2 tys. zł miesięcznie.

O zatrudnianiu bliskich polityków z szeregów Zjednoczonej Prawicy pisaliśmy wielokrotnie. Nie tak dawno głośno było o objęciu przez Kamilę Andruszkiewicz (żonę posła PiS i byłego wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza) funkcji prezesa jednoosobowego zarządu państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak podawały wówczas media, jej roczne wynagrodzenie miało wynosić ok. 175 tys. zł. W tamtym czasie wyszło również na jaw, że Antoni Duda, stryj prezydenta Andrzeja Dudy został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo. Ostatecznie po burzy medialnej Andruszkiewicz zrezygnowała ze stanowiska szefowej fundacji.

Fenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniFenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. TVP przekazało koszmarne wieści. Nie żyje Adrian Napierała, miał 42 lata
 7. Piłkarze upokorzyli trenera Barcelony na oczach milionów (WIDEO)
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News