Jabłka będą coraz droższe. Wszystko przez coraz mniejsze zbiory
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Listopada 2019

Najpopularniejszy w Polsce owoc będzie niebawem jak luksus. Sadownicy w rozpaczy

Jabłka, ulubione owoce Polaków, stają się coraz droższe. Ceny idą w górę ze względu na malejące zbiory i dotyczy to zarówno jabłek deserowych, jak i przemysłowych. Ceny wzrosły o 25 procent.

Jabłka coraz droższe

Jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Niestety, ceny żywności cały czas idą w górę i dotyczy to mięsa, warzyw i właśnie owoców. W tym roku zbiory jabłek okazały się mniejsze aż o 25 proc. w porównaniu do zeszłego roku - podaje fakt.pl. W konsekwencji zdrożały zarówno jabłka deserowe, i jak przemysłowe.

Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku ceny będą jeszcze wyższe, co dla sadowników oznacza większe korzyści finansowe. Tym bardziej, jeśli znowu dojdzie do problemów przy produkcji, związanych ze złymi warunkami pogodowymi w Polsce. Za wzrost cen jabłek odpowiada też spadek produkcji w innych krajach.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

Podwyżki są nieuniknione

Znaczny wzrost cen szczególnie obejmuje jabłka przemysłowe. “Mamy listopad i jabłka zostały już przesortowane na takie, które nadają się do obrotu detalicznego jako jabłka konsumpcyjne, oraz takie, które trafiły do przemysłu. Ten rok okazał się lepszy niż poprzedni pod względem cen jabłek przemysłowych. W ubiegłym sięgały one 5-8 groszy, w tym roku można było uzyskać już 55-62 grosze. Cena jabłek przemysłowych do obierania w zależności od odmiany sięgała nawet 1,2 zł” - tłumaczy agencji Newseria Biznes Małgorzata Kołacz, główny specjalista ds. sadownictwa, integrowanej produkcji i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Specjalistka podkreśla, że ceny jabłek deserowych nie są aż tak zależne od zbiorów. - “Natomiast w przypadku jabłek deserowych cena nie jest adekwatna do zebranej ilości i w hurcie jest jeszcze niezbyt wysoka, sięgająca 1,2-1,3 zł, czasami 1,5-1,6 zł za najlepsze odmiany” - wyjaśnia cytowana przez fakt.pl ekspertka.

Trzynasta emerytura jednak będzie później. Morawiecki zdradził datę wypłatTrzynasta emerytura jednak będzie później. Morawiecki zdradził datę wypłatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  5. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News