Jabłka wzrost cen
Pixabay.com smykcur
Autor Konrad Karpiuk - 6 Grudnia 2020

Zajadasz się nimi niemal codziennie. Zapłacisz też o 46 proc. więcej

Jabłka od stycznia do października były o 46 proc. droższe niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Co ciekawe, ich sprzedaż znacznie częściej wspierano niż np. bananów, które znacznie staniały. Jednocześnie odnotowano mniej promocji na polskie owoce.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego jabłka podrożały
 • Dlaczego Polacy mimo wysokich cen i tak je kupują
 • Dlaczego jednocześnie potaniały banany

Jabłka niemal o połowę droższe względem ubiegłego roku

Jabłka jeszcze sześć lat temu były wyjątkowo popularne, a to za sprawą embarga Rosji na polskie produkty. Niestety, jeśli ktoś do dziś kupuje dużą ilość tych owoców, musi płacić za nie znacznie więcej. Jedynie względem 2019 roku odnotowano wzrost cen na poziomie 46 proc.

Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX, firmy badającej upodobania konsumentów zaznacza, że wzrost cen jabłek może być spowodowany wzrostem ich popularności wśród Polaków. Przyczyną tej sytuacji jest prawdopodobnie pandemia koronawirusa.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8,4 tys. zł. Od 1 stycznia kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8,4 tys. zł. Od 1 stycznia kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręCzytaj dalej

- Jabłka to owoce, które można stosunkowo długo przechowywać i łatwo je umyć czy zdezynfekować. Dlatego Polacy tak chętnie je teraz kupują. Ponadto klienci są zachęcani przez różnego rodzaju kampanie społeczne i opinie osób publicznych do kupowania polskich towarów, więc tym chętniej sięgają po jabłka - tłumaczyła przedstawicielka firmy analitycznejHiper-Com Poland, Katarzyna Grochowska.

Jak pisze Interia Biznes, spory wpływ na wzrost cen miały także wyższe koszty transportu, oraz problemy sadowników z zatrudnieniem pracowników do zbiorów. Ponadto podaż na niektóre odmiany jabłek jest niemal równa z popytem. O wysokich cenach polskich owoców, pisaliśmy już niejednokrotnie.

Znana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 latZnana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 latCzytaj dalej

Analizy zostały przeprowadzone przez zespół Hiper-Com Poland i Grupę BLIX. Badacze zauważyli, że oprócz cen jabłek, odnotowano również spore zmiany w cenach bananów. Egzotyczne owoce są obecnie tańsze od rodzimych.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Na plaży zwrócił uwagę na coś, co większość by zignorowała. Teraz zostanie milioneremNa plaży zwrócił uwagę na coś, co większość by zignorowała. Teraz zostanie milioneremCzytaj dalej

Banany tańsze od jabłek. Historia jak z PRL

- Ceny bananów na światowych rynkach są w tym roku najniższe od 10 lat. Producenci liczą jednak na 25 proc. wzrost. Dlatego konsumenci mogą się spodziewać, że w najbliższych miesiącach będą drożej je kupować - zauważył cytowany przez Interię Grzegorz Dziurkowski, Dyrektor Sprzedaży Rynku Giełdowego w spółce Bury.

Co więcej, wzrosła liczba promocji bananów aż o 8,8 proc. rok do roku. Jabłka promowano aż o 27,5 proc. rzadziej. Zdaniem Lenkiewicza, powodem takich zmian, jest zwiększona sprzedaż polskich owoców, dzięki czemu nie trzeba było zachęcać do nich klientów.

Monstrualne pieniądze od NBP dla Ojca Rydzyka. Po poznaniu kwoty zostaje tylko się przeżegnaćMonstrualne pieniądze od NBP dla Ojca Rydzyka. Po poznaniu kwoty zostaje tylko się przeżegnaćCzytaj dalej

- W tym roku wystąpiła znaczna nadwyżka bananów, sprowadzanych z Kolumbii i Ekwadoru. Ponadto Chińczycy i Rosjanie kupili mniej tego towaru niż w poprzednich latach. Dlatego producentom zależy na szerszym promowaniu tych owoców - mówił Dziurkowski.

Jabłka były o 67 proc. częściej promowane niż banany. Natomiast sprzedaż bananów była promowana w stosunku do polskich owoców rzadziej o 40 proc. Prawdopodobnie sklepy chciały wykorzystać patriotyzm konsumencki.

- Sieci handlowe mogły mocniej wspierać sprzedaż krajowych towarów m.in. ze względów wizerunkowych. Pomaganie lokalnym biznesom w obliczu pandemii jest bardzo dobrze postrzegane przez konsumentów - stwierdziła dla Interii Katarzyna Grochowska.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News