Prezes ING o kondycji polskiego sektora bankowego
Wikipedia/Piotrus, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3229975
Autor Maria Glinka - 5 Listopada 2020

ING ma bardzo złe wieści dla Polaków. Sprawa dotyczy klientów wszystkich banków

Prezes ING zaprezentował swoją ocenę aktualnej sytuacji polskich banków. Jego zdaniem pandemia tylko pogłębiła trudności niektórych banków w generowaniu optymalnego poziomu kapitałów. Tym samym polski sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów.

Prezes ING o kondycji instytucji finansowych

Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz podjął się oceny sytuacji, w której znajduje się polski sektor bankowy. Jego zdaniem banki w dalszym ciągu nie mają problemów z procesami konsolidacyjnymi.

Tym, co przysparza im najwięcej trudności jest brak zdolności do indywidualnego generowania wystarczającego poziomu kapitału. Ekspert ING wskazuje, że rezultatem tej nieumiejętności jest tzw. wypadanie banków. A pandemia tylko pogłębiła to zjawisko.

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

- Wraz z wystąpieniem pandemii i uderzeniem rośnie liczba podmiotów, które mają kłopot z przetrwaniem na tym rynku. Podstawowym elementem w tym zakresie – poza innymi – ciągle pozostaje fakt nadmiarowego obciążenia sektora, bo oprócz elementów pandemicznych, cyklicznych jest jeszcze ten element obciążeń – oznajmił prezes ING w trakcie wideokonferencji.

Przyczyny negatywnego podejścia inwestorów w ocenie eksperta ING

Jak prezes ING zapatruje się na fuzje i przejęcia w polskim sektorze bankowym? Jego zdaniem zagraniczne spółki nie są zbyt przychylne polskiemu rynkowi. Wśród powodów niechęci obcych inwestorów prezes ING wskazuje na dwa podstawowe czynniki.

Po pierwsze, polski sektor bankowy jest mocno obciążony. Bartkiewicz zwrócił uwagę, że „przejęcie nie zwalnia z obciążeń”, co wpływa na coraz mniejsze zainteresowanie procesami M&A na polskim rynku. Portal money.pl podaje, że nie bez znaczenia są także obciążenia regulacyjno-administracyjne.

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

Po drugie, drastycznie spada wskaźnik zwrotu z kapitałów tzw. ROE. Jest to indykator rentowności, który prezentuje skalę zysku, którą dana spółka osiągnęła z wniesionych kapitałów własnych. W Polsce przyjęto normę, która bazuje na wyliczeniu, ile groszy czystego zysku wypracowano z jednej złotówki kapitału własnego.

Prezes ING wyjawił, że wskaźnik ROE w Polsce jeszcze nie tak dawno był jednym z najwyższych w całej Europie. Obecnie nasz kraj „ląduje na samym końcu systemu europejskiego”. W związku z tym procesy przejmowania aktywów obarczone są poważnym ryzykiem, na co część inwestorów nie może sobie pozwolić.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. TVP Info posunęło się jeszcze dalej. Cytują rosyjskie media, przekazujące teorie spiskowe
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeTylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

Czarne chmury nad polskimi bankami. Potrzebne rozwiązanie systemowe

Jaka przyszłość rysuje się, zdaniem eksperta z ING, dla polskich banków? Niezbyt korzystna. Zakładając, że pojawi się duża liczba podmiotów z kłopotami to polskie banki nie będą w stanie ich wesprzeć poprzez fuzje czy przejęcia. - A na przyjście kapitału z zewnątrz nie ma co liczyć, bo Polska jest nieatrakcyjnym krajem – ocenił Bartkiewicz. Okazuje się zatem, że w Polsce brakuje rozwiązania rynkowego, które zniwelowałoby ten problem. - Mówimy o tym od wielu lat. Pandemia tylko ten problem ujawniła w sposób bardziej widoczny – przyznał.

Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

ING Bank Śląski to bank komercyjny, który powstał w procesie wyodrębnienia z NBP. Początek jego notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych datuje się na 1994 r. Portal inwestycje.pl podaje, że jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Według wyliczeń na koniec 2019 r. aktywa banku ING wyniosły łącznie 158,61 mld zł.

ING to również piąty bank w Polsce w kontekście liczby użytkowników. Według raportu prnews.pl za I kwartał 2020 r. konto w tym banku posiada ponad 4,6 mln osób, z czego 4,1 mln stanowią klienci indywidualni.

Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluOd problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali
  2. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  3. Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientów
  4. Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radości
  5. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
  6. Wyciekło intymne nagranie gwiazdy sportu. Leży w łóżku bez ubrań, trener reprezentacji jest wściekły
  7. Pierogi podczas mrożenia przyklejają się do siebie? Wszystko przez jeden szalenie popularny błąd
Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News