Lekarze na cenzurowanym
unsplash/Jonathan Borba
Autor Komunikaty prasowe - 27 Marca 2020

Polscy lekarze dostali zakaz mówienia o wirusie. Zabraniają im rozmów z mediami, porażające doniesienia

Informacje dotyczące stanu polskiej służby zdrowia podczas epidemii koronawirusa zostały objęty tajemnicą? Lekarze w niektórych szpitalach dostali zakaz rozmów z dziennikarzami.

Informacje objęte nadzorem

Informacje dotyczące sytuacji szpitali w trakcie epidemii mogą być coraz trudniejsze do uzyskania przez dziennikarzy. Na takie problemy napotykają już media, którzy starają się na bieżąco dostarczać informacje dotyczące losów pacjentów i sytuacji szpitali. – W naszym szpitalu przez dyrektora zostało wydane ustne polecenie zabraniające nam rozmów z mediami na temat koronawirusa. Każdy komunikat, który wychodzi, musi zostać uzgodniony z dyrekcją – mówi "Gazecie Prawnej" jeden z lekarzy.

Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeZrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeCzytaj dalej

– Skala jest na pewno większa. Do tej pory codziennie otrzymywałem kilkanaście informacji o brakach w szpitalach. Od czasu zwolnienia położnej z Nowego Targu nie dostaję ich prawie wcale, a ci, którzy jednak do mnie piszą, bardzo podkreślają, że chcą zachować anonimowość – mówi Bartosz Fiałek z OZZL.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Komu zależy na uciszaniu lekarzy?

Kto chce uciszać lekarzy? Nieoficjalnie niektórzy nasi rozmówcy wskazują na urzędników z Warszawy. Jedna z osób, które znają sprawę, przypisuje zakazy, o których wie, dyrektorom szpitali, którzy są powiązani z Prawem i Sprawiedliwością. Z kolei Bartosz Fiałek wskazuje na ordynatorów, którzy w niektórych przypadkach wydają takie zarządzenia.

Lekarze już teraz mają rozmowy dyscyplinujące albo są straszeni zwolnieniem dyscyplinarnym lub nałożeniem kary porządkowej. Mówią, że władze szpitali powołują się na dobro pacjentów albo kwestionują prawdziwość informacji podawanych przez lekarzy.

Z listu, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że zalecenie o nieinformowaniu o stanach środków ochrony osobistej wyszło z Ministerstwa Zdrowia. W liście pojawia się zalecenie, według którego konsultanci krajowi powinni wpłynąć na konsultantów wojewódzkich, by ci "zaprzestali samodzielnego wydawania opinii". Opinie takie (również w zakresie dostępności środków ochrony osobistej) powinny być, zdaniem Józefy Szczurek-Żelazko, wydawane przez konsultantów krajowych po konsultacji z ministerstwem i GIS. "Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawidłowych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną do nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym" - czytamy w liście.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny wypadek na Mazowszu. Dwaj kierowcy zakleszczeni, jeden nie żyje
  2. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Przerażające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News