Inflacja wyczyści Polakom portfele
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 31 Października 2019

Początek 2020 roku uderzy po kieszeni. Ceny kluczowych towarów wystrzelą

Inflacja z początkiem 2020 roku ma zwiększyć się do 3,4-3,5 proc. Pierwszy kwartał przyszłego roku będzie w tej kwestii szczytowy dla Polski. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny, ze szczególnym uwzględnieniem żywności. Co natomiast ze stopami procentowymi? Znamy odpowiedź.

Inflacja ma wzrosnąć niebawem

Inflacja. Wiadomo już, iż ma zwiększyć się w przyszłym roku do 3,4-3,5 proc., i że dla Polski szczytowy będzie pierwszy kwartał. Ceny pójdą w górę, zwłaszcza jeżeli chodzi o żywność - może to być nawet 8 proc. r/r, jak zauważył Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej, w rozmowie z MarketNews24. Dodał również, jaki ma być tego powód: “Będzie to spowodowane przede wszystkim wyższymi cenami owoców, warzyw i mięsa wieprzowego, co spowoduje presję na wzrost cen innego mięsa, także drobiu”.

Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczykSetki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczykCzytaj dalej

Najpierw wzrośnie, później spadnie

Prognozy Coface wskazują, że co prawda na początku przyszłego roku inflacja wzrośnie, jednak ten stan nie utrzyma się na dłużej - następnie ma bowiem zacząć spadać. Jak zauważa Sielewicz, stopy procentowe nie ulegną podwyższeniu: “Pierwszy kwartał to będzie szczytowy punkt inflacji, jednak nie dojdzie do podwyższenia stóp procentowych”. Może za to dojść do ich obniżenia przez RPP, w przypadku poważniejszego spowolnienia gospodarczego w drugim półroczu, jak przewiduje ekonomista.

Osłabienie gospodarki na świecie

Osłabienie światowej gospodarki, a więc również i Polskiej, z pewnością spowoduje przeciwdziałanie wybuchowi niekontrolowanej inflacji. Powód jest prosty - charakter cen jest coraz bardziej globalny i ulegają ujednoliceniu prawie wszędzie na świecie. Mirosław Budzicki zauważył w wypowiedzi dla portalu Biznes.interia.pl:

“Postępująca globalizacja powoduje, że coraz częściej ceny są globalne i dotyczy to coraz większej liczby sektorów gospodarki. Fakt, że ceny stają się globalne, powoduje, że coraz trudniej przerzucić rosnące koszty produkcji na konsumenta. Są oczywiście bariery celne, kosztowe, kursowe, transportowe, ale inflacja jest coraz bardziej globalna i dlatego trudno spodziewać się w Polsce jej eksplozji” - zacytował wypowiedź serwis.

Minister o wyższym wieku emerytalnym. Jest pomysł na przedłużenie pracyMinister o wyższym wieku emerytalnym. Jest pomysł na przedłużenie pracyCzytaj dalej

Globalizacja cen nie dotyczy jednak wszystkich sfer

Jeżeli chodzi o towary przemysłowe np. w Niemczech i Polsce, to w przeważającej większości ceny są zbliżone. Inaczej ma się jednak kwestia cen żywności - tu już można zauważyć spore różnice. Nie mówiąc już o cenach usług. “Fryzjer męski w Sztokholmie kosztuje trzy razy tyle co w Warszawie, przyszycie skórzanego paska do torebki u szewca w Berlinie pięć razy więcej niż w Szczecinie” - trafnie zauważa Biznes.interia.pl. Całkiem inną historia są również ceny usług medycznych czy stomatologicznych, które są znacznie niższe w kraju, niż u naszych zachodnich lub skandynawskich sąsiadów. Wniosek jest z tego oczywisty - globalizacja cen owszem istnieje, jednak omija wiele sfer i Polskie ceny generalnie są mimo wszystko wciąż w dalekim tyle za bogatszymi państwami.

Przewidywane osłabienie złotego

Kontynuacja osłabienia światowej gospodarki może skutkować tym, że polska waluta może ulec spadkowi, co nakręci inflację. Stanie się tak, gdyż według prognoz ekonomistów - ogromna część najnowszej wersji 500+ znajdzie się w kieszeniach osób o wyższym statusie ekonomicznym, którzy gustują w towarach z importu. Mirosław Budzicki skomentował:

“Ostatnie osłabienie złotego nie jest reakcją na specyficzną sytuację w Polsce. Waluty rynków wschodzących traciły na wartości, bo dolar się umacniał (...) W okresie globalnej wyprzedaży walut rynków wschodzących złoty może reagować silniej niż inne waluty regionu, bo jest w miarę płynną walutą. Jeśli więc inwestor chce sprzedać waluty regionu, często zaczyna od złotego” - powiedział ekspert.

Masz trywialną rzecz na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić podczas kontroli drogowej, a wiele osób o tym zapominaMasz trywialną rzecz na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić podczas kontroli drogowej, a wiele osób o tym zapominaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News