Inflacja wzrośnie przez opłaty za dezynfekcje
Unsplash/Kelly Sikkema
Autor Maria Glinka - 20 Maja 2020

Dezynfekcja nie za darmo. Za czyszczenie sklepów zapłacimy wszyscy w cenach produktów, ale to nie wszystko

Inflacja, zdaniem ekspertów, może wzrosnąć jeszcze bardziej przez koronawirusa. Wszystkiemu winne są dodatkowe opłaty za dezynfekcje, na które coraz częściej decydują się przedsiębiorcy. Czy rozmrażanie gospodarki przyniesie negatywne skutki dla finansów Polaków?

Inflacja w czasie odmrażania gospodarki

Inflacja w Polsce już teraz jest niemal najwyższa na terenie całej Unii Europejskiej (2,9 proc.). Mimo spadku wskaźnika w kwietniu i tak znajdujemy się w ścisłej czołówce - tuż za Czechami, którym przypadło miano lidera. W rozmowie z money.pl. ekonomista Marek Zuber zwrócił uwagę, że na dalszy wzrost cen może mieć wpływ tzw. „opłata za koronawirusa”, na którą decydują się przedsiębiorcy ponownie otwierający swoje firmy. „Myślę, że już maju zobaczymy "opłatę za koronawirusa" we wskaźnikach inflacyjnych. Sądzę, że będzie odpowiedzialna za przynajmniej od 0,3 do 0,5 proc. wzrostu” – ocenił ekspert.

Przepisy nie definiują „opłaty sanitarnej” czy „opłaty za koronawirusa” – są to umowne hasła, ale wolny rynek zezwala handlowcom na żądanie dodatkowych wpłat od klientów. A ten wkład pieniężny nierzadko stanowi podstawę funkcjonowania firm, które przez pandemię znalazły się w bardzo trudnej kondycji finansowej.

Tarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Twoje wakacyjne plany mogą się nie udaćTarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Twoje wakacyjne plany mogą się nie udaćCzytaj dalej

Kto decyduje się na „opłatę za koronawirusa”?

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki do stacjonarnego trybu funkcjonowania wracają sukcesywnie poszczególne przedsiębiorstwa. Jak dotąd otwarte zostały m.in. hotele, restauracje, zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne. Powrót do „normalności” jest jednak niejednokrotnie dużym wyzwaniem dla właścicieli, którzy muszą przestrzegać reżimu sanitarnego - duże ilości płynów do dezynfekcji, rękawiczek czy przyłbic generują ogromne wydatki.

Dlatego też część przedsiębiorców przerzuca te koszty bezpośrednio na klientów. „Opłata za koronawirusa” nie jest ukryta np. u dentysty, gdzie do standardowej wizyty dolicza się od 80 zł do 200 zł, co często wywołuje oburzenie wśród pacjentów. Na dodatkowe opłaty trzeba być także gotowym w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Salony zwykle nie komunikują wprost, że jest to „opłata sanitarna” i decydują się po prostu na podniesienie ceny wykonywanej usługi. Są jednak wyjątki. „Jeden salon nawet wprowadził opłatę sanitarną w wysokości 15 zł, by nie musieć wyjaśniać klientom, czym jest to spowodowane” – wyjawił Sebastian Maska, szef platformy rezerwacyjnej Moment.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Czy niektóre branże zahamują koronawirusową inflację?

Na „opłatę za koronawirusa” nie decydują się na razie hotele i restauracje, które po blisko dwóch miesiącach zamknięcia starają się zachęcić klientów do odwiedzin. Sfinansowanie środków higieny osobistej zadeklarował m.in. hotel Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.

10 zachowań Polaków, które za granicą są dziwactwami. Nawet nie wiesz, że codziennie sam to robisz10 zachowań Polaków, które za granicą są dziwactwami. Nawet nie wiesz, że codziennie sam to robiszCzytaj dalej

Opłaty nie zamierza wprowadzać także operator połączeń autobusowych FlixBus. Jednak podróżni muszą być gotowi na „wzrost cen w tej branży ze względu na ograniczenia w ilość miejsc, które można zajmować w autobusie” – przyznał Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie.

Zgoda na dodatkową „opłatę za koronawirusa” z pewnością będzie należała do decyzji klienta. Jednak pandemia tak bardzo zmieniła rzeczywistość, że w przypadku odmowy trzeba liczyć się z brakiem wykonanej usługi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News