Inflacja z drugim najwyższym wzrostem od blisko dekady
Flickr
Autor Radosław Święcki - 19 Kwietnia 2020

Największy wzrost cen od 2011 roku. Wszystkiemu winny jeden produkt

Inflacja w marcu wyniosła 4,6 proc. rdr. – podał Główny Urząd Statystyczny. To drugi z rzędu najwyższy wzrost cen towarów i usług od 9 lat. Wzrost wskaźnika to efekt wyższych cen żywności, a zwłaszcza jednego produktu.

Inflacja rośnie

Poziom inflacji podany przez GUS w praktyce oznacza, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do marca ubiegłego roku wzrosły aż o 4,6 proc. Przypomnijmy, że w lutym tego roku inflacja wyniosła 4,7 proc., co było najwyższym poziomem od listopada 2011 (okres tzw. II fali kryzysu gospodarczego), kiedy to ceny wzrosły o 4,8 proc. rdr.

O ile w lutym wysoka inflacja wiązana była przede wszystkim z wyższymi kosztami utrzymania mieszkań (podwyżki cen prądu i niektórych taryf za gaz), tak teraz wskaźnik odzwierciedla już pierwsze skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Już od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluJuż od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluCzytaj dalej

Z danych podanych przez GUS wynika, że na wzrost inflacji wpłynęły przede wszystkim wyższe ceny żywności (o 8,6 proc. w porównaniu z marcem 2019 r.), a konkretnie mięsa. Mięso wieprzowe zdrożało rok do roku o 27,1 proc., a miesiąc do miesiąca o 2,1 proc., zaś drobiowe o 8,3 proc. rdr i o 5,2 proc. miesiąc do miesiąca.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędny
2. Czy to dlatego Rydzyk wciąż prosi o pieniądze? Światło dzienne ujrzały bardzo niewygodne statystyki

W przypadku mięsa wieprzowego – jak zauważa Business Insider – na wysokie ceny wpływ ma również wirus afrykańskiego pomoru świń w Chinach. Choć choroba wygasa, to mimo to ceny prosiąt w Chinach biją rekordy. Chińscy hodowcy starają się odtwarzać stada zdziesiątkowane przez ASF.

W marcu poszły w górę również ceny owoców (19,3 proc. rdr i 1,7 proc. miesiąc do miesiąca). Z kolei ceny owoców wzrosły o 7,9 proc. rdr, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,6 proc.

Wzrost cen w marcu to również - tak jak miesiąc wcześniej – efekt wzrostu kosztów utrzymania mieszkań. Wyróżnić tu należy podwyżkę opłat za wywóz śmieci (ponad 50 proc. rdr), które – jak przypomina Business Insider – są konsekwencją zmiany zasad segregacji w celu spełnienia wymogów unijnych.

W końcu dobre wiadomości związane z pandemią. Liczby, które dają nadziejęW końcu dobre wiadomości związane z pandemią. Liczby, które dają nadziejęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny samolot transportowy przyleci dziś do Polski. Gdzie oglądać lądowanie na żywo?
  2. Ministerstwo podało wskaźniki ilości zachorowań na 100 tys mieszkańców. Zobacz w którym województwie jest najwyższy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Smutna wiadomość z Chin. Sobota była najgorszym dniem od dawna
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News