Inflacja w Polsce w lutym wyniosła 4,1 proc.
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 19 Marca 2020

Inflacja w Polsce coraz bardziej rośnie. Tylko jeden kraj w UE nas wyprzedza

Według danych Eurostatu, Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej, który ma najwyższą inflację. Wyprzedzają nas pod względem jedynie Węgrzy.

Polska z bardzo wysoką inflacją

Metodyka liczenia inflacji jest nieco odmienna od tej, która przyjmuje Główny Urząd Statystyczny, ale i tak nie zmienia to faktu, że nasza inflacja należy do najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Według wyliczeń europejskiego urzędu w lutym inflacja w naszym kraju wyniosła 4,1 proc. Natomiast na Węgrzech było to 4,4 proc. Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 1,2 proc. w lutym 2020 roku, co oznacza spadek z 1,4 proc. notowanego w styczniu. Rok wcześniej inflacja wyniosła 1,5 proc.

WHO z bardzo złymi wieściami dla całego świata. To może być dopiero pierwsze uderzenie wirusaWHO z bardzo złymi wieściami dla całego świata. To może być dopiero pierwsze uderzenie wirusaCzytaj dalej

W Unii Europejskiej inflacja w lutym 2020 roku była równa 1,6 proc., w porównaniu z 1,7 proc. w styczniu. Rok wcześniej inflacja również wyniosła 1,6 proc.

ZUS zabrał wreszcie głos w sprawie 13. emerytury i innych świadczeń. Padły ważne słowaZUS zabrał wreszcie głos w sprawie 13. emerytury i innych świadczeń. Padły ważne słowaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Bardzo szczery wpis ratownika medycznego. “Minister powinien się wstydzić"

Najniższe roczne stopy inflacji zostały zarejestrowane we Włoszech (0,2 proc.), w Grecji (0,4 proc) i w Portugalii (0,5 proc.), czyli w krajach, których gospodarki od lat nie rozwijają się w oczekiwanym tempie. Niski wzrost gospodarczy na ogół przekłada się na niską stopę inflacji.

Analogicznie jak w przypadku krajów Południa można to samo powiedzieć o gospodarkach krajów EŚW. Gospodarki Polski i Węgier należały do najszybciej rozwijających się w UE w związku z tym występowanie wyższe inflacji jest w pewien sposób uzasadnione.

W porównaniu do stycznia, roczna inflacja spadła w 21 państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym i wzrosła w pięciu. W lutym największy wkład w roczną inflację w strefie euro wniosły usługi (+0,72 punktu procentowego), następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,41 p.p.), nieenergetyczne dobra przemysłowe (+0,13 p.p.) i energia (-0,03 p.p.).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie wszyscy zostali w domach, tłumy dzieci na placach zabaw. Dzielnice i spółdzielnie podjęły ważną decyzję
  3. Koronawirus szaleje, a w polskim mieści zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała Policja, w głowie się nie mieści
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Samolot z Francji wleciał nad Polskę i pilnie zawracał do Paryża. Nikt nic nie wie, podejrzany kurs
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News