zakupy-pexels-annashvets
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Czerwca 2020

Drastyczny wzrost inflacji. Niepokojąca sytuacja w Polsce

Inflacja w Polsce w maju była wyższa w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Eurostatu. W konsekwencji inflacja w naszym kraju okazała się najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce rośnie. Najwyższa w UE

W maju inflacja HICP dobiła do poziomu 3,4 proc. w stosunku do 2,9 proc. odnotowanych w kwietniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja przyspieszyła do 0,8 proc. z zerowego poziomu w poprzednim miesiącu - wynika z danych Eurostatu, które przytacza serwis Bankier.pl.

Na nieco mniejszym, lecz także przekraczającym 3 proc., była inflacja w Czechach. W około 2-procentowym tempie ceny wzrastały w innych krajach Europy Środkowej. Taki wzrost odnotowano w Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treśćKRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treśćCzytaj dalej

Inflacja w połowie krajów UE

W Unii Europejskiej można obecnie zaobserwować podział niemal na pół. W trzynastu krajach odnotowano inflację, a w czternastu trwa deflacja. W najszybszym tempie, o blisko 2 proc. ceny spadały w Estonii. W Unii Europejskiej inflacja HICP wyniosła 0,6 proc., a w samej strefie euro 0,1 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Inflacja była napędzana głównie przez wzrost cen żywności, alkoholu i papierosów (3,4 proc.). Natomiast na deflację największy wpływ miały zmiany cen energii (-11,9 proc.).

ZUS przypomina, masz coraz mniej czasu. A możesz zaoszczędzić dużo pieniędzyZUS przypomina, masz coraz mniej czasu. A możesz zaoszczędzić dużo pieniędzyCzytaj dalej

Inflacja według GUS niższa

Eurostat odpowiada za publikacje europejskich statystyk i wskaźników. W swoich analizach Eurostat posługuje się wskaźnikiem inflacji HICP, który jest odmienną miarą inflacji do najczęściej używanego wskaźnika CPI, który w ubiegłym miesiącu Główny Urząd Statystyczny obliczył na 2,9 proc. w porównaniu do 3,4 proc. z kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Czeka nas dzień bardzo kapryśnej pogody. Przybywa ostrzeżeń meteorologicznych dla regionów PolskiCzeka nas dzień bardzo kapryśnej pogody. Przybywa ostrzeżeń meteorologicznych dla regionów PolskiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News