Inflacja rośnie w zastraszającym tempie
pxfuel.com
Autor Komunikaty prasowe - 8 Stycznia 2020

Grudzień był absolutnie zaskakujący. Tak źle nie było od 20 lat

“Inflacja w grudniu przyspieszyła niespodziewanie do 3,4 proc. rocznie, z 2,6 proc. w listopadzie” - oszacował wstępnie GUS, jak informuje “Rzeczpospolita”.

Inflacja w grudniu zaskakująco wysoka

Inflacja w ostatnim miesiącu roku przyspieszyła do 3,4 proc. rocznie, jak poinformował GUS. Jest to ogromny skok, gdyż w listopadzie wynosiła 2,6 proc. Tak wysoka jak w grudniu była ostatnio jesienią 2012 r. Jest to największy skok inflacji w grudniu od przynajmniej 2000 r.

Rekompensaty za droższy prąd. Wiemy już, ile dopłacą ci do rachunkuRekompensaty za droższy prąd. Wiemy już, ile dopłacą ci do rachunkuCzytaj dalej

Ekonomiści mówią o jeszcze większym grudniowym skoku

Ekonomiści ankietowani przez “Rzeczpospolitą” mają jeszcze mniej optymistyczne dane odnośnie wzrostu inflacji. “Przeciętnie szacowali, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji nad Wisłą, wzrósł w grudniu o 2,9 proc. rok do roku. Najwyższe szacunki wskazywały na odczyt na poziomie 3,1 proc” - podaje “Rzeczpospolita”.

Najbardziej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych

Najbardziej zaskakująca była m.in. podwyżka cen żywności oraz napojów bezalkoholowych o 7 proc. rok do roku, po 6,5 proc. w listopadzie. “Mocno wyhamował również spadek cen paliw do prywatnych środków transportu. O ile jeszcze w listopadzie potaniały one o 5,5 proc. rok do roku, o tyle w grudniu już tylko o 0,2 proc. rok do roku” - podaje “Rzeczpospolita”.

ZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuCzytaj dalej

Przyspieszyła inflacja bazowa

Ekonomiści nie mają co prawda jeszcze kompletnych danych, jednak już teraz przewidują, że inflacja bazowa, czyli ta, która nie obejmuje cen energii i żywności również poszła do góry. Według analityków mBanku, mogła ona przekroczyć 3 proc. rok do roku, porównując do 2,6 w listopadzie. “W I kwartale bez problemów inflacja dobije do 4,5 proc. rok do roku” – ocenili na Twitterze ekonomiści mBanku, jak podaje “Rzeczpospolita”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News