Jarosław Kaczyński
wikipedia/Piotr Drabik from Poland
Autor Kamila Jeziorska - 12 Września 2020

Zawiesił mem z Kaczyńskim w gabinecie służbowym. Stracił immunitet

Immunitet w zamian za mem z Jarosławem Kaczyńskim? Sąd wydał wyrok w sprawie prokuratora, który w swoim gabinecie zawiesił fotomontaż z Jarosławem Kaczyńskim. Niestety, to nie jest finał sprawy. Jakie jeszcze konsekwencje może ponieść mężczyzna?

Immunitet utracony

Immunitet przysługuje poszczególnym osobom z uwagi na pełnione przez nich funkcje. Jest to rodzaj instytucji prawnej, która pozwala im na niepodleganie pewnym przepisom, do których przestrzegania zobowiązane są osoby nieposiadające immunitetu. Immunitet dzieli się na materialny i formalny. Warto zaznaczyć, że prokuratorzy także posiadają własny immunitet. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ jednemu z nich sąd właśnie go odebrał. Za co prokurator został tak surowo potraktowany i jakie mogą być tego dalsze konsekwencje?

Immunitet został odebrany prokuratorowi na mocy decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie w tej sprawie zapadło w czwartek, 10 września. Mężczyzna powiesił w swoim gabinecie fotomontaż pobrany z portalu Facebook. Obraźliwy mem przedstawiał prezesa Prawa i Sprawiedliwości w nazistowskim mundurze z epoki Trzeciej Rzeszy. Jarosław Kaczyński trzyma na zdjęciu flagę PiS, a za nim widoczna jest grupa cywilów pozdrawiających się hitlerowskim gestem z napisem "Ein Volk, ein PiS, ein Katschor". Obrazek przyczepiony był do nieaktualnego kalendarza i był niewidoczny dla osób postronnych znajdujących się w gabinecie prokuratora.

Emeryci będą mogli więcej zarobić i będą bardziej chronieni? Pomysły związkowców mogą uratować 340 tys. osóbEmeryci będą mogli więcej zarobić i będą bardziej chronieni? Pomysły związkowców mogą uratować 340 tys. osóbCzytaj dalej

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Immunitet w zamian za mem

Zdjęcie wiszące w gabinecie prokuratora wywołało ogromne oburzenie. Sprawa urosła do tego stopnia, że gabinet Krzysztofa L. przeszukał wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, który zabezpieczył nawet laptopa mężczyzny. Jak ujawnia Rzeczpospolita, do tej pory nie jest wiadome, kto zrobił zdjęcie fotomontażu i złożył donos w tej sprawie. Prokurator przed sądem dyscyplinarnym I instancji tłumaczył, że obrazek ma charakter satyryczny, po prostu jest to mem z Facebooka. Rz przypomina, że mężczyzna już w zeszłym roku był zawieszony w czynnościach służbowych na okres sześciu miesięcy, ale potem zawieszenie było przedłużane.

Immunitet chronił mężczyznę przed postawieniem mu zarzutów z kodeksu karnego, ale po jego uchyleniu wszystko jest możliwe. Mężczyźnie grożą zarzuty z art. 216 § 1 i art. 231 § 1 kodeksu karnego, które mówią o znieważeniu osoby publicznej, przekroczeniu uprawnień i działaniu na szkodę interesu publicznego. Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą, że orzeczenie w tej sprawie zapadło na posiedzeniu niejawnym. Czy mężczyzna zostanie uznany za winnego zarzucanych mu czynów? O tym zdecyduje kolejny sąd na rozprawie.

Nie tylko PKO BP, ale i ING. Bank wprowadza nową funkcje na twoim koncieNie tylko PKO BP, ale i ING. Bank wprowadza nową funkcje na twoim koncieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News