Imię dla dziecka nadane z urzędu
Pixabay/ThorstenF
Autor Maria Glinka - 31 Grudnia 2020

Młodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebie

Imię dla dziecka nie zawsze zależy od wyłącznej woli rodziców. Po upływie określonego czasu urzędnik ma prawo samodzielnie zadecydować, jakie imię będzie nosiła nowonarodzona pociecha. Interwencja ze strony pracownika Urzędu Stanu Cywilnego była potrzebna jak dotąd zaledwie 200 razy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Po upływie jakiego czasu to urzędnik wybiera imię dla dziecka
  • Czy urzędowo nadane imię można zmienić
  • Jakie są ogólne zasady dotyczące nazewnictwa potomstwa

Imię dla dziecka decyzją urzędnika? Warto pilnować terminu

Imię dla dziecka to jedna z pierwszych, ważnych decyzji, które względem potomstwa podejmują rodzice. Choć część par z niecierpliwością wyczekuje poznania płci dziecka to nie zawsze wiąże się to z szybkim wyborem imienia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi urzędnik.

Określone w prawie wsparcie ze strony urzędnika to żadna nowość. Instytucja urzędowego imienia istniała bowiem w polskim systemie prawnym już wcześniej, jednak w ostatnim czasie doszło do poważnych zmian. Dotychczas urzędnik samodzielnie wybierał imię dla dziecka, gdy rodzice nie zgłosili jego urodzenia i nie podali imienia w terminie 14 dni. Nie rodziło to żadnych sankcji prawnych.

Od 1 marca, zgodnie z Prawem o aktach stanu cywilnego, ten czas uległ wydłużeniu. Zgodnie z nowymi zasadami rodzice mają 21 dni na samodzielne podjęcie decyzji w sprawie imienia dla dziecka. Po tym czasie w sprawę angażuje się pracownik Urzędu Stanu Cywilnego i nadaje urzędowe imię potomkowi.

Rzeczpospolita podaje, że jest to termin zawity, co oznacza, że po upływie 21 dni rodzice definitywnie tracą prawo do wykonania czynności. Przekroczenie tego terminu skutkuje sporządzeniem aktu urodzenia przez kierownika USC, który samodzielnie wybiera imię dla dziecka.

Policja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuPolicja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuCzytaj dalej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazuje, że jak dotąd urzędnicy musieli nadać imiona 196 pociechom. Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP, wyjawił, że do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, co wynika z dobrych praktyk stosowanych przez pracowników urzędów, które polegają na „zawiadamianiu rodziców o upływającym terminie na sporządzenie aktu urodzenia i konsekwencjach niedopełnienia tej formalności”.

Urzędowe imię dla dziecka do zmiany

Jednak urzędowa decyzja nie jest nieodwracalna. Rodzice mogą z łatwością zmienić imię dziecka. W tym celu powinni zgłosić się do dowolnie wybranego USC, w terminie maksymalnie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia przez kierownika USC, i dołączyć do protokołu oświadczenie o wyborze innego imienia bądź imion.

W rozmowie z Rzeczpospolitą Tomasz Brzózka zdradził, że w tym terminie można zmienić nie tylko imię nadane z urzędu, lecz także to, które wybrali rodzice. Za czynność zmieniającą imię urząd pobiera opłatę skarbową w wysokości 11 zł.

Warto przestrzegać wspomnianego terminu, ponieważ po jego upływie sprawa staje się bardziej skomplikowana. - >Wymaga bowiem przeprowadzenia postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem przez kierownika USC decyzji administracyjnej - wyjaśniła Patrycja Borowiec, zastępca kierownika USC w Krakowie. Należy liczyć się nie tylko z trudnościami prawnymi, lecz także z wyższymi opłatami. W takim przypadku trzeba ponieść opłatę skarbową rzędu 39 zł.

Ogólne zasady nadawania imion w Polsce

Przy okazji warto przypomnieć podstawowe reguły, których należy przestrzegać, aby wybrane imię dla dziecka zostało zaakceptowane przez pracownika USC. W dalszym ciągu rodzice mogą wybrać maksymalnie dwa imiona.

Infor podaje, że imię dla dziecka nie może mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Co więcej, nie może przybrać formy zdrobniałej lub takiej, która nie wskazuje na płeć dziecka. Ponadto rodzice bez przeszkód mogą nadać dziecku imię niepolskie bez względu na własną przynależność państwową.

RFM FM donosi, że w tym roku w pracownicy USC w Katowicach spotykali się z dwiema nietypowymi sytuacjami. Kierownik USC odmówił nadania imienia Sosnowiec dla chłopca oraz Toshiba dla dziewczynki i dokonał samodzielnego wyboru. Jakie były najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2019 r.? Do lektury na temat zeszłorocznych wyborów Polaków zapraszamy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
  2. Antyszczepionkowcy zmienią poglądy przez jeden banalny gest
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News