upały ostrzeżenie IMGW
Pexels/ Igor Galochkin
Autor Paulina Musianek - 29 Lipca 2019

IMGW: niebezpiecznie upały niemal w całej Polsce. Zagrożenie dla zdrowia i życia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla niemal całej Polski. Ostrzega tez przed burzami z gradem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla niemal całej Polski. Alertem pogodowym nie są objęte jedynie północne krańce woj. zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zagrożenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

30-33 st. i burze z gradem

Instytut przewiduje temperaturę maksymalną w przedziale 30-33 st., a także burze z gradem w czterech województwach Polski: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Wiatr może osiągnąć tam prędkość nawet do 110 km/h. Należy pamiętać, że silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, należy być przygotowanym na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, podczas upałów należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu. Jeśli trzeba już wyjść na zewnątrz, trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym na skórę. Zaleca się również powstrzymanie się od spożywania alkoholu, który odwadnia organizm.

Jeśli zauważy się u siebie ewentualne skutki przegrzania, czyli np. przyśpieszony oddech, wysoką temperaturę, nudności, zawroty głowy lub dreszcze – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub zadzwonić pod numery alarmowe 112 lub 999.

Pamiętajmy, aby nie zostawiać zwierząt bez opieki w autach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News