Prezydent Andrzej Duda i Agata Duda
Piotr Molecki/East News
Autor Kasper Starużyk - 14 Maja 2020

Ile zarabia pierwsza dama Agata Duda? Odpowiedź nie pozostawi nikogo obojętnym

Ile zarabia pierwsza dama Agata Duda? Sprawa wypłaty dla pierwszej damy okazuje się bardziej skomplikowana, niż można by przypuszczać. Chociaż Agata Duda nie dostaje pensji, to rząd PiS robił już podejścia pod przyznanie jej regularnej wypłaty. Stanowisko Pałacu Prezydenckiego do kwestii finansowych małżonki prezydenta Andrzeja Dudy zaskoczyło wiele osób.

Kwestia zarobków pierwszej damy Agaty Dudy intryguje wielu Polaków. Nic w tym jednak dziwnego, bo już sama funkcja pierwszej damy może wprawić w zakłopotanie osobę, która próbuje ustalić jej "stanowisko". Według protokołu dyplomatycznego pierwsza dama towarzyszy prezydentowi zagranicznych podróżach, spotkaniach z głowami innych państw na przeróżnych wydarzeniach międzynarodowych jak i również krajowych. Krótko mówiąc pierwsza dama pełni funkcje reprezentacyjnego, a więc nie jest jedynie żoną prezydenta. Z drugiej jednak strony suweren wybierał w wyborach powszechnych nie żonę prezydenta, lecz samego prezydenta. Jak widać, sytuacja jest dość mocna zagmatwana. Ile więc zarabia pierwsza dama Agata Duda?

Zarobki pierwszej damy - projekt PiS

Obecnie pierwsza dama Agata Duda nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że sam opłaca żonie składki ZUS. Problem polega na tym, że Agata Duda jako pierwsza dama ma również zakaz pracy w zawodzie. Między innymi z tych powodów PiS pracował w ubiegłych latach nad ustawą, która przyznała by pierwszej damie wynagrodzenie. Projekt PiS zakładał, że zarobki pierwszej damy Agaty Dudy miałyby równać się 55% zarobków prezydenta.

Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach
2. Jurek Owsiak i WOŚP zostali oszukani. Chodzi o zakup sprzętu medycznego

Ile miała zarabiać pierwsza dama Agata Duda?

Dokładnie pierwsza dama mogłaby liczyć więc na 13 tys. zł brutto miesięcznie. Co się jednak stało, że Agata Duda nadal pracuje pro publico bono?

Do pomysłu opłacania pracy pierwszej damy podobno krytycznie odniósł się sam Pałac Prezydencki. Andrzej Duda oświadczył, że jego małżonka nie oczekuje pieniędzy za sprawowaną funkcję i jest gotowa pełnić ją całkowicie honorowo. Fakt wypłaty dla urzędującej pierwszej damy nie był jednak jedyną kwestią zawartą w ustawie. Według jej zapisów zaległe wynagrodzenie miały otrzymywać również byłe pierwsze damy. To oznacza, że na wypłaty mogłyby liczyć również Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska czy Anna Komorowska.

Projekt ustawy regulującej kwestie zarobków pierwszych dam został jednak wycofany przez partię rządzącą, a tym samym temat zniknął z debaty publicznej.

Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd właśnie opublikował projekt zniesienia kolejnych obostrzeń. Co się zmieni?
  2. Proste sposoby na oczyszczenie organizmu. Warto je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wielka zmiana o północy. Pierwsze granice zostały otwarte

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News