Ikea
Obraz mastrminda z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 9 Września 2020

Ikea ma poważne kłopoty? W sprawę włączyła się prokuratura i biegły, który jest księdzem

Ikea może mieć kłopoty z polskim sądem? Wszystko wskazuje, że prokuratura nie odpuści sieci handlowej, która zwolniła pracownika za homofobiczny wpis na firmowym forum. Do sprawy jako biegły został włączony duchowny.

Wokół szwedzkiej sieci handlowej wybuchł ostry spór natury społecznej. Wszystko zaczęło się w maju zeszłego roku, gdy kierowniczka sklepu postanowiła pożegnać się z jednym z pracowników. Sprawa trafiła do sądu, ale nie pracy lecz powszechnego.

IKEA ma pod górkę

Kierowniczka sklepu IKEA usłyszała zarzuty "ograniczania praw pracowniczych" i grożą jej dwa lata więzienia. Czy popełniła przestępstwo? Opinie są podzielone, prokuratura robi jednak wszystko by dowieść, że pracownica przekroczyła swoje uprawnienia. Jako biegłego w sprawie powołano duchownego związanego z instytucją kościoła katolickiego. Kontrowersyjny ksiądz znany jest z niepochlebnych sądów o osobach niehetronormatywnych, a ponadto związany jest z Ordo Iuris, fundacją znaną z walki o wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu aborcji. Czy w takiej sytuacji bieg sądowej sprawy będzie sprawiedliwy, a wyrok w tej kwestii zapadnie bez ideologicznej otoczki? Przyglądamy się sprawie.

Lidl nie ustaje w walce o klientów. Za każde zakupy nagroda, wystarczy tylko zaopatrzyć się w jedną rzeczLidl nie ustaje w walce o klientów. Za każde zakupy nagroda, wystarczy tylko zaopatrzyć się w jedną rzeczCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

IKEA w maju 2019 r. zorganizowała akcję wsparcia pracowników nieheteroseksualnych, a na firmowym forum pojawił się wpis instruujący jak należy się zachowywać, by każdy mógł w miejscu pracy czuć się dobrze. Instruktaż nie spodobał się jednemu z pracowników, Tomaszowi K., który zamieścił pod postem komentarz. Nawiązał w nim do biblijnego Starego Testamentu – Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich – napisał w firmowym intranecie były już pracownik. Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją przełożonych.

IKEA zwalnia za nieprzestrzeganie standardów

Kierowniczka krakowskiej Ikei wezwała Tomasza K. na rozmowę dyscyplinującą, poinformowała, że nawołujący do nienawiści wpis jest niezgodny ze standardami firmy, w której pracują oraz poprosiła o usunięcie komentarza. Ten odmówił. Sprawa trafiła do sądu. Jednak nie zajął się nią sąd pracy, ponieważ swoje zarzuty wobec kierowniczki wystosowała prokuratura, oskarżając ją o ograniczanie wolności wyznaniowej. Do sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga powołano biegłego, który napisał w ekspertyzie: "bez wątpienia działania pracowników IKEI polegające na zwolnieniu pana Tomasza za cytowanie Biblii, wypełniało znamiona czynu zabronionego". Środowisko prawnicze jest oburzone, okazuje się bowiem, że biegły, Henryk Witczak... jest biblistą oraz przedstawicielem instytucji kościelnej. – Powołano biegłego biblistę, który wypowiada się na temat poszczególnych fragmentów Biblii - mówi mecenas Jacek Trela. - Co jeszcze miałby oceniać biegły biblista w tej sprawie? Trudno powiedzieć, nie wiem – zastanawia się Iwona Palka, była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach cytowana przez TVN 24.

Portal wskazuje, że prawnicy mają poważne wątpliwości co do bezstronności biegłego. Jego przynależność do instytucji, której poglądy są jawnie przesiąknięte ideologicznie, sugerują brak obiektywizmu oraz jednostronność osądu. – Gdybym podejmowała taką decyzję o powołaniu biegłych, raczej starałabym się powołać osobę cywilną z tego względu, żeby zachować zasadę obiektywizmu – mówi w rozmowie z TVN 24 Iwona Palka, prokurator w stanie spoczynku.

Sprawa Ikei budzi kolejne wątpliwości. Sceptycyzm co do bezstronności Witczaka wśród prawników wzbudzają jego powiązania z Ordo Iuris, fundacji która jest oskarżycielem posiłkowym. TVN 24 donosi, że na stronie fundacji promowane są wykłady biblisty których treść wprost nakazuje piętnowanie orientacji homoseksualnej.

Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowoNowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Gołota przegrał z nim w 52 sekundy. Teraz jego rywal zdradza, jak tego dokonał
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo
  4. Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzy
  5. Duda obiecywał 4 mld zł na specjalny fundusz. Po pół roku Polacy wciąż nie zobaczyli ani złotówki
  6. Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzyTragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News