Ikea
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 8 Listopada 2019

IKEA ruszyła z nową kolekcją. Nie brak oburzonych klientów

Ikea zdecydowała się na ryzykowną - jak się okazało - kampanię marketingową, która wywołała oburzenie nie tylko wśród Skandynawów, ale również Polaków. Szwedzka sieć przypłaci za to poważnym kryzysem wizerunkowym. Znamy szczegóły, o co chodzi.

Ikea podjęła ryzykowny krok

Ikea zdecydowała się na dość ryzykowną i kontrowersyjną - jak się okazało - kampanię marketingową. Mimo, że Święta Bożego narodzenia nadejdą dopiero za półtora miesiąca, to w szwedzkiej sieci już obecnie można znaleźć ozdoby świąteczne. Nie byłoby to w sumie nic dziwnego, bo wiele firm podjęło podobne działania, również z dużym wyprzedzeniem. Jednak Ikea zaskoczyła klientów nazwą, pod którą wypuściła swoje produkty, gdyż za wszelką cenę usiłowała uniknąć odniesień do chrześcijańskiego święta i nazwała kampanie “zimową imprezą” ("vinterfest") - jak poinformował serwis “Polsat News”.

Reakcja klientów

Na reakcję oburzonych klientów nie trzeba było długo czekać. "Chętnie kupuję w tym sklepie, ale chyba moja noga już tam nie postanie" - zapowiedział duński polityk Mads Fuglede z partii Venstre, cytowany przez portal. Ikea unika jak diabeł święconej wody wszelkich konotacji ze Świetem Bożego Narodzenia i nie chodzi tu tylko o nazwę kampanii reklamowej, ale też wszelkich ozdób. I nie ma to miejsca jedynie w Skandynawii, ale także widać to w przypadku Polski. Na przykład, gdy na stronie internetowej Ikei wpiszemy w wyszukiwarkę słowo “choinka” otrzymamy wynik "Vinterfest – rośliny sztuczne", co wydaje się przekroczeniem granic absurdu.

Prezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówPrezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówCzytaj dalej

Stanowisko Ikei

Głos w tej sprawie zabrał rzecznik sklepów Ikea Christian Mouroux, który twierdzi, że takie, a nie inne nazwy produktów pojawiły się jedynie ze względów komercyjnych: “Nasze produkty noszą nazwy zależne od sezonu, a nie od świąt. Wkrótce nastanie zima – oczywiste więc, że produkty nazwano w ten sposób” - zacytował “Polsat News”.

Nie jest to pierwszy raz kiedy o Ikei jest głośno, z powodu jej kontrowersyjnych kroków wizerunkowych. W lecie tego roku szwedzka sieć w Polsce wzięła udział w Miesiącu Dumy, mającym na celu wyrażanie wsparcia dla osób LGBT. Jeden z pracowników zaprotestował przeciwko polityce firmy i z tego powodu został zwolniony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News