Wydarzenie na facebooku nakłania do robienia zakupów w Ikei bez maseczek.
Wikimedia/Kgbo, (CC BY-SA 4.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 3 Września 2020

Ikea ma wielki problem. Szwedzki sklep może doczekać się potopu klientów bez masek

Na facebooku skrzyknęła się grupa osób, które planują jutro odwiedzić sklep Ikea w Jankach bez maseczek. Osoby biorące udział w wydarzeniu chcą w ten sposób zamanifestować, że Ikea odmawiając sprzedaży osobom niezasłaniającym nosa i ust działa niezgodnie z konstytucją. Co na to Ikea?

Wydarzenie na facebooku nakłania do zakupów w Ikei bez maseczek

Wydarzenie na facebooku nosi nazwę Zakupy wolnych ludzi w IKEA Janki. Udział w nim zadeklarowały 64 osoby, a prawie 400 osób jest nim zainteresowanych. W opisie organizator wytłumaczył, że akcja ma na celu “sprawdzenie, czy IKEA rzeczywiście bezprawnie wyprasza ludzi za brak maseczki” i zamieścił szczegółowy plan działania. Do pobrania są także oświadczenia, w których przywołuje się zapisy konstytucji, które tłumaczą brak maseczek. Wydarzenie ma nawet patrona medialnego, którym jest KR-tv.

Problem polega na tym, że Ikea działa zgodnie z rządowymi rozporządzeniami, których zignorowanie może grozić karą w wysokości 30 tys. od sanepidu. Nieścisłości wynikające z niezgodności rozporządzeń z konstytucją zauważył także Rzecznik Praw Obywatelskich. Trudno jest egzekwować prawo, skoro przepisy wzajemnie się wykluczają, jednak o to nie powinniśmy mieć pretensji do tych, którzy obawiają się kar, tylko tych, którzy prawo tworzą.

Rząd zapiera się przed przyznawaniem jednego zasiłku. Przepisy sprzyjają jednak obywatelomRząd zapiera się przed przyznawaniem jednego zasiłku. Przepisy sprzyjają jednak obywatelomCzytaj dalej

Ikea działa zgodnie z prawem

Ikea została zapytana przez Business Insider o to jak sklep zapatruje się na akcję. Sklep podkreślił, że działania firmy zawsze stoją w zgodzie z polskim prawem i odsyła w tym miejscu do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłań

"Zdrowie naszych pracowników oraz klientów traktujemy priorytetowo, dlatego na terenie sklepów Ikea egzekwujemy obowiązek zasłaniana ust i nosa. Nie obsługujemy klientów, którzy nie zakrywają ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maseczek lub przyłbic ochronnych, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom oraz osobom odwiedzającym nasze sklepy" - tłumaczy Ikea. "Wierzymy, że dbając o siebie wzajemnie, jesteśmy w stanie zmierzyć się z tym trudnym dla nas wszystkim czasem" - dodaje firma.

Zakaz lotów da się obejść. Okazuje się, że jest pewna furtkaZakaz lotów da się obejść. Okazuje się, że jest pewna furtkaCzytaj dalej

Brak konsekwencji w prawie dzieli Polaków

Z każdym dniem pojawia się coraz więcej prowokacji dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach cierpią te podmioty, które na decyzje podejmowane przez rząd nie mają żadnego wpływu.

Na palący problem zwróciła uwagę Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Jego prezes Renata Juszkiewicz w rozmowie z Business Insider zwróciła uwagę, że tego typu prowokacje zaburzają pracę wielu sklepów:

– Ci klienci podważają stanowisko Ministerstwa Zdrowia [i traktują je – red.] jako niewystarczające i wbrew konstytucji. Dochodzi do awantur, które paraliżują pracę sklepu. Często sytuacje te są celowo nagrywane i publikowane w mediach społecznościowych - informuje Juszkiewicz.

Wystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrałoWystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrałoCzytaj dalej

Branża apeluje w związku z tym do rządu, by wszelkie obostrzenia znalazły swoje odbicie w mocnych podstawach prawnych, aby uniknąć sytuacji, w których zalecenia, czy rozporządzenia będą lekceważone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
  4. Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
  5. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat
Rząd znowu będzie majstrował przy emeryturach Polaków. Morawiecki wskazał terminRząd znowu będzie majstrował przy emeryturach Polaków. Morawiecki wskazał terminCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News