Pieniądze z OFE będą opodatkowane
public domain pictures/George Hodan
Autor Komunikaty prasowe - 13 Grudnia 2019

Wielu Polaków straci dużo pieniędzy. Rząd położy łapę na twoich oszczędnościach

IKE czy ZUS to wybór, przed którym stoi wielu Polaków. “Jeszcze niedawno planowano, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r., natomiast deklaracje o przeniesieniu oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS będzie można składać od 1 stycznia do 1 marca 2020 r.” - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. Ostatnimi czasy jest jednak mowa o zmianie tych terminów. Przejście z IKE na ZUS nie uchroni nas jednak od podatku.

DGP podjęła się dokładnej analizy systemu oszczędnościowych dla osób odkładających na swoją emeryturę. Gazeta spieszy niestety z przykrymi informacjami dla oszczedzających, przyszłych emerytów. Niezależnie od tego, co wybierzemy (OFE, IKE, IKZE, PPE i PPK), to podatek rząd odprowadzi.

IKE cz ZUS

OFE czy ZUS jest dylematem, przed którym stoi wielu Polaków. Do niedawna było w planach, że ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku, a deklarację w sprawie przeniesienia oszczędności zgromadzonych w OFF do ZUS można będzie złożyć do 1 marca 2020 r. Jednak ostatnimi czasy jest mowa o zmianie tych terminów. Według nowej wersji ustawa miałaby zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku.

Czas na zastanowienie na temat IKE

W związku z przesunięciem terminów w systemie emerytalnym warto dobrze wykorzystać ten czas i dobrze przemyśleć, na co warto postawić przez pryzmat opodatkowania. Warto zatem nie koncentrować się jedynie na wyborze: ZUS czy IKE, warto wziąć też pod uwagę m.in. PPK. “Rok 2020 to przecież moment kulminacyjny dla decyzji o oszczędzaniu w tym systemie dla pracowników średnich i małych firm, a więc zatrudnionych u znakomitej większości pracodawców (średni zostaną objęci PPK od 1 stycznia, mali zaś od 1 lipca)” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

OFE można zastąpić jeszcze inaczej

Jak wskazuje DGP, również Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są opcją na oszczędzanie, o których niestety często się zapomina.

Lidl ogłasza nowe godziny. Dla klientów to ważna zmianaLidl ogłasza nowe godziny. Dla klientów to ważna zmianaCzytaj dalej

Opłata transferowa pewna jak podatki

Opłata transferowa jest czymś w rodzaju podatku, który państwo pobiera od oszczędności odłożonych przez Polaków na czas emerytury. W zależności od tego gdzie przeniesiemy nasze pieniądze może się ona nieco zmienić, choć nie ma co liczyć na to, że nie będziemy musieli jej uiścić wcale.

Rozwiązanie najbardziej popularne, czyli przenosiny pieniędzy z OFE do IKE, może wiązać się z opłatą transferową w wysokości aż 15% przenoszonej kwoty. Czasowo możemy jednak uniknąć opłaty jeśli pieniędzy nie przeniesiemy do IKE lecz do ZUS. Oczywiście, to wcale nie oznacza, że pieniądze uda nam się przenieść bez żadnych kosztów.

Pieniądze z OFE przeniesione do ZUS

W tym przypadku na początku nie odczujemy żadnych dodatkowych konsekwencji. Ważne, a nawet bardzo ważne jest jednak jedno: pieniądze, które oddamy we władanie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych trafią prosto do rąk obecnych emerytów. Oznacza to, że od razu znikną, a my będziemy mieli jedynie zapisane stawki na naszych kontach, które w jesieni życia mają być przeształcone na świadczenia emerytalne. Wieszczenie upadku ZUS w ciągu najbliższych 20 lat, a nawet wcześniej nie jest jednak wcale aż tak abstrakcyjne, jakby się to mogło wydawać. To już powinno dać nam to myślenia, czy pomysł z przeniesieniem naszych zbieranych przez całe życie pieniędzy do ZUS, jest pomysłem dobrym.

Najdroższy Pies świata kosztował krocie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydanoNajdroższy Pies świata kosztował krocie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydanoCzytaj dalej

Do takiego wyboru może co prawda zachęcać brak opłaty transferowej przy przynosinach, jednak należy także pamiętać, że emerytury wypłacane z ZUS są po prostu opodatkowane, a projekt zwolnienia świadczeń emerytalnych od podatków jest, póki co, niewykonalny.

Przejście z OFE do PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe - tak przez rząd forsowane - będą także obciążone podatkiem. W przypadku tej właśnie formy oszczędzania będziemy musieli płacić 2% podatku, a 1,5% nasz pracodawca. Podatek będzie płacony od kwoty, którą będziemy odkładać na przyszłe świadczenie emerytalne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Nie żyje 17-latek. Wszystko przez zbyt gwałtowny ruch głową
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Szef kazał im przyjść w Sylwestra do pracy. Zgodzili się, ich plan jest niewiarygodny, wielu Polaków może im zazdrościć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News