Idea Bank
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.06.2018. n/z Przekazywanie pieniedzy.
Autor Komunikaty prasowe - 3 Lutego 2020

Bank będzie oddawał pieniądze. Niektórzy dostaną nawet 10 tysięcy złotych

“Idea Bank oferował klientom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb” - stwierdził UOKiK, jak cytuje Money. Bank ma wypłacić rekompensaty poszkodowanym, którzy mogą spodziewać się zwrotu nawet jednej piątej kwoty, które zainwestowali w trefne obligacje.

Idea Bank pod ostrzałem zarzutów

Idea Bank stosował praktyki, które naruszały zbiorowe interesy konsumentów i wprowadzały ich w błąd przy oferowaniu obligacji spółki GetBack - taką częściową decyzję wydał w sierpniu zeszłego roku UOKiK. Kolejne zarzuty zostały obecnie potwierdzone przez urzędników, którzy stwierdzili stosowanie tzw. missellingu. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wyjaśnił na czym to polega.

- Idea Bank proponował swoim klientom produkty wysokiego ryzyka, które w żaden sposób nie odpowiadały ich potrzebom. Niedozwoloną praktykę misselingu potwierdził zebrany materiał dowodowy, w tym setki skarg konsumentów - powiedział.

Od lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latOd lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latCzytaj dalej

Wśród poszkodowanych są osoby starsze

Zaznaczył on, że obligacje korporacyjne proponowano nawet tym klientom, którzy nie mieli nic wspólnego z produktami inwestycyjnymi, ani nie wyrażali nimi zainteresowania, a swoje środki przechowywali w lokatach bankowych. Poszkodowane są również osoby starsze, co jest tym bardziej skandaliczne.

Rekompensaty dla osób poszkodowanych

Na mocy wydanej decyzji Idea Bank jest zobligowany do wypłaty rekompensat konsumentom, którzy za pośrednictwem banku nabyli obligacje GetBack. W decyzji są zawarte zasady, co do wyliczania wysokości zwracanych pieniędzy.

“Model przyjęty przez UOKiK zakłada, że każdy obligatariusz który złoży stosowny wniosek, otrzyma rekompensatę w wysokości 20 proc. zainwestowanych środków, liczoną dla kwoty do 50 tys. zł. Za tyle - co do zasady - konsumenci musieli nabyć obligacje GetBack w ramach jednej emisji, aby wziąć w niej udział. W sytuacji takiej rekompensata należna konsumentowi wobec zastosowanego przez bank misselingu wyniesie 10 tys. zł.” - informuje Money.pl.

W związku z tą decyzją Idea Bank ma obowiązek wypłaty rekompensat, które przynajmniej w części wyrównają szkody poniesione przez obligatariuszy. Bank ma prawo odwołać się od decyzji, gdyż nie jest ona prawomocna.

Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Zobaczyłeś banknot za wycieraczką? Jesteś w wielkim niebezpieczeństwie
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News