Hiszpania wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 11.03.2020. n/z Maseczka ochronna z napisem pandemia
Autor Maria Glinka - 14 Marca 2020

Ponad 5 tysięcy zakażeń, 136 ofiar śmiertelnych. Drugi po Włoszech europejski kraj polega w walce z COVID-19

Hiszpania odnotowuje nieustanny wzrost w liczbie osób zakażonych koronawirusem. Na ten moment zainfekowanych jest ponad 5 tys. obywateli, a liczba zgonów wynosi 136. W związku z pogarszającą się sytuacją na Półwyspie Iberyjskim w sobotę zostanie zatwierdzony stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju.

Hiszpania podejmuje kroki podobne do Polski

Hiszpania jest drugim najbardziej dotkniętym krajem przez koronawirusa. Niepokojąca jest przede wszystkim skala zgonów – w nocy z czwartku na piątek z powodu COVID-19 zmarło 36 osób – podaje forsal.pol. Zgodnie z najnowszymi informacjami liczba zainfekowanych wzrosła do 5700. W sumie w kraju odnotowano 136 zgonów.

Skala problemów wywołanych przez koronawirusa w Hiszpanii jest znacznie mniejsza niż we Włoszech, gdzie w ciągu jednej doby przybyło ponad 2 tys. osób zakażonych i zmarło aż 250 – pisze polskatimes.pl. Jednak w celu uniknięcia tak drastycznego wzrostu liczby zachorowań i zgonów premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że od 14 marca zostanie wprowadzony „stan alarmowy”. Jest to pierwszy etap stanu wyjątkowego.

W jednej grupie śmiertelność jest o wiele większa, lekarze szukają przyczyny. Nie tylko wiek ma znaczenieW jednej grupie śmiertelność jest o wiele większa, lekarze szukają przyczyny. Nie tylko wiek ma znaczenieCzytaj dalej

Taka decyzja umożliwi rządowi m.in. ograniczenie przemieszczania się obywateli, czasowe rekwirowanie dóbr, przejmowanie zakładów przemysłowych czy reglamentację żywności – podają wiadomosci.gazeta.pl.

Pedro Sanchez przyznał, że liczba zakażonych w Hiszpanii może wzrosnąć w przyszłym tygodniu do 10 tys., dlatego zadaniem władz jest „ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa za wszelką cenę”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Najpierw północ, potem cały kraj

W piątek stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony przez rząd regionalny Kraju Basków, który ułatwi izolowanie terenów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Takie działanie było podyktowane wysoką śmiertelnością (14 zgonów) i liczbą osób zakażonych (417) w tym regionie.

Decyzję o odseparowaniu miasta Igualda (prowincja Barcelona) podjął także autonomiczny rząd Katalonii. Z kolei władze Alicante oznajmiły, że odwołują wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia.

W dalszym ciągu z najtrudniejszą sytuacją zmaga się teren wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie zmarły już 64 osoby, a zakażonych jest ponad 2000 Hiszpanów. Stołeczne władze ogłosiły w piątek zamknięcie wszystkich barów i restauracji w stolicy.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Coraz więcej zakażonych w Europie i na świecie

Hiszpania jest jednym z państw, w którym wzrasta liczba polityków zarażonych koronawirusem. Pozytywny wynik testów laboratoryjnych zaobserwowano u Caroliny Darias (minister polityki terytorialnej i służb publicznych), Irene Montero (minister równouprawnienia) oraz Santiago Abascala (lidera prawicowej partii Vox) i dwóch innych polityków Vox.

W kontekście zakażeń Hiszpania jest piątym krajem na świecie. W dalszym ciągu najwięcej zarażonych znajduje się kolejno w: Chinach, Włoszech, Iranie i Korei Południowej.

Koronawirus jest obecny w 149 państwach. Łączna liczba zainfekowanych na świecie wzrosła do 149 tys., z których ponad 5 proc. znajduje się w stanie ciężkim lub krytycznym. W związku z COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 5,5 tys., a wyleczono ponad 73 tys. ludzi – podaje worldometers.info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News