Historia Pojazdu przyda się potencjalnemu nabywcy auta. Dzięki temu uchroni się przed oszustwem
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

Informacje o twoim samochodzie trafią do internetu. Będą mogli zobaczyć je wszyscy

Od 2020 roku stan licznika samochodu do Centralnej Ewidencji Pojazdów wpisują nie tylko diagności, ale też policjanci. Co ciekawe, już niedługo te dane będą dostępne dla wszystkich dzięki wprowadzeniu usług Mój Pojazd i Historia Pojazdu - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Historia Pojazdu i Mój Pojazd ze zmianami

Rozwiązanie ma na celu uchronić potencjalnych nabywców samochodów przed próbą oszustwa. Gdy zalogujemy się na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, będzie można sprawdzić dane o wymianie drogomierza, datę dokonania odczytu jego wskazań, numer dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu, kod rozpoznawczy stacji kontroli czy dane o stanie licznika spisane w trakcie kontroli drogowej.

“DGP” podaje, że ze względu na wprowadzenie możliwości jazdy bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, konieczne jest poszerzenie zakresu danych dostępnych dzięki usłudze Historia Pojazdu o informację, czy dowód rejestracyjny jest obecnie zatrzymany. Za zmiany w zakresie danych udostępnianych w postaci elektronicznej z Centralnej Ewidencji Pojazdów odpowiada resort cyfryzacji.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

To nie wszystko

Gazeta pisze, że nie tylko to się zmieni w usłudze Historia Pojazdu. Ma być tam umieszczona data końca okresu ubezpieczenia oraz bardziej szczegółowe dane o ewentualnej kradzieży. “Udostępnieniu podlegać będzie data zgłoszenia kradzieży, a także data zgłoszenia odnalezienia pojazdu lub zaprzestania jego poszukiwań. Przewiduje się również udostępnienie informacji o rodzaju badania dodatkowego, a także o szkodach istotnych (ich kategorii oraz daty zdarzenia powodującego ich wystąpienie)” - podaje “DGP”.

Projekt jest na etapie legislacyjnym, niedługo ma trafić do konsultacji. Uchwała zacznie obowiązywać 15 lutego 2020 roku w odniesieniu do usługi Historia Pojazdu oraz 15 marca 2020 roku w zakresie obejmującym dane udostępniane w usłudze Mój Pojazd - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News