fot. pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 11 Czerwca 2019

Harmonogram czasu pracy - jak poprawnie go ułożyć?

Harmonogram czasu pracy to podstawa i element nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jak jednak ułożyć go poprawnie? Nie zawsze jest to proste. Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o kilku zasadach, wedle których powinien ułożyć harmonogram czasu pracy.

Harmonogram czasu pracy, ze względu na swoją elementarną funkcję w działaniu firmy, jest niesłychanie ważny w życiu codziennym przedsiębiorstwa. Nieistotne czy prowadzimy małą firmę dla kilku osób, czy duży zakład dla kilkuset pracowników - popularny grafik pozwala utrzymać porządek pracy i płynny przepływ pracowników w ciągu dnia.

Jak więc dobrze ułożyć harmonogram czasu pracy? Nie będzie to wyzwaniem, jeśli zapamiętamy kilka zasad, które stoją na drodze do sporządzenia odpowiedniego dokumentu. Bez wątpienia należy pamiętać o wymiarze i systemie czasu pracy, a także normach. Ponadto sporządzając harmonogram należy pamiętać o kilku rzeczach, które mają niebagatleny wpływ na wygląd harmonogramu. Tymi są:

  • czas rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • doba pracownicza w danym zakładzie,
  • odpoczynki dobowe,
  • odpoczynki tygodniowe,
  • zapewnienie wolnej niedzieli co najmniej raz w ciągu 4 tygodni,
  • dni wolne od pracy,
  • urlopy pracownicze wskazane w planie urlopowym.
500 plus traci na wartości. Program wymaga waloryzacji500 plus traci na wartości. Program wymaga waloryzacjiCzytaj dalej

Jak ułożyć harmonogram czasu pracy?

W sporządzaniu harmonogramu musimy pamiętać o tym, że ten robimy dla indywidualnych osób lub grup, niemniej należy mieć na uwadze, że pracownicy muszą przepracować tyle, ile wynika z ich wymiaru czasu pracy. Mówiąc inaczej - musimy bezwzględnie wziąć pod uwagę na jakich etatach pracują. Pracodawca, bądź osoba wyznaczona do sporządzenia harmonogramu, jest zobowiązana postępować w zgodzie z zapisami art. 130 Kodeksu Pracy. Ten mówi następująco:

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie 
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.  
§ 2.  Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
§ 3. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Co jeszcze powinien uwzględniać harmonogram czasu pracy?

Jest jeszcze kilka obwarowań, na które należy zwrócić uwagę układając harmonogram czasu pracy. Mowa tutaj szczególnie o takich zasadach jak ta, że pracownik nie może znaleźć się na miejscu pracy, jeśli od rozpoczęcia uprzedniej doby pracowniczej nie minęły 24 godziny. Nie jest to jednak konieczne w wypadku osób zatrudnionych w ruchomym czasie pracy. Odpoczynki pomiędzy dniami roboczymi muszą wynosić co najmniej 11 godzin, chociaż w wypadku szczególnych potrzeb pracodawcy czy prowadzenia akcji ratunkowej taka konieczność nie zachodzi.

Przy układaniu grafiku należy również mieć na uwadze fakt, że pracownicy mają prawo do nieprzerwanego 35-godzinnego wypoczynku tygodniowego. Można jednak okres ten skrócić do 24 godzin, ale w wybranych, szczególnych przypadkach. Takowe są trzy:

  • jeśli pracownik zarządza zakładem pracy w imieniu pracodawcy,
  • jeśli zajdzie potrzeba prowadzenia akcji ratowniczej,
  • jeśli dojdzie do zmiany godzin pracy ze względu na przejście na inną zmianę.

Oczywiście pracodawca powinien także respektować urlopy swoich pracowników. Wszelkie próby zmuszania pracownika do rezygnacji z przysługującego mu czasu wolnego mogą być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy. Takie blokowanie pracownikowi urlopu to nic innego jak wykroczenie, za które grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Ile zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSIle zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News