Niemowlęta
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 1 Sierpnia 2019

GUS bije na alarm. Mamy naprawdę bardzo poważny problem z demografią

Mamy coraz gorszą sytuację demograficzną, tak wynika z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Pomimo dodatku socjalnego 500 plus, które głównym celem była poprawa polskiej demografii liczba urodzin jest zaskakująco mała i bardzo niekorzystna dla naszej gospodarki.

Ciągły spadek liczby urodzin spowodowany decyzjami o późniejszym założniu rodziny bądź zostastaniu w statusie stałego "singielstwa" rodzi poważny problem demograficzny - podaje Polska Agencja Prasowa o czym wspomina money.pl.

Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego i może mieć on charakter dłuższej tendencji - podsumowuje swoje badania Główny Urząd Statystyczny.

GUS jako największy problem podał spadek liczby urodzeń, a w konsekwencji dzietności. Dla stabilnego rozwoju demograficznego co roku na każde 100 kobiet w wieku 15-49 lat powinno urodzić się między 210 a 215 dzieci. W Polsce wynik ten to 143, co jest zdecydowanie wynikiem poniżej normy. To wszystko oznacza, że nasze społeczeństwo będzie starzeć się w bardzo szybkim tempie i po prostu wymierać.

Funt pikuje. Wartość waluty spada do rekordowej granicyFunt pikuje. Wartość waluty spada do rekordowej granicyCzytaj dalej

GUS nie ma także zbyt optymistycznych wniosków na przyszłość. Utrzymywanie przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tzw. pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne - pisze w uzasadnieniu, które cytuje money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News