GUS: Polacy coraz więcej konsumują
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 23 Stycznia 2020

Polacy coraz więcej kupują. GUS podał wyniki za rok 2019

Grudzień nie zawiódł pod względem sprzedaży detalicznej — informuje portal Business Insider. Według danych GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 5,7 proc. wyższa niż w grudniu 2018 roku oraz o 14,1 proc. wyższa niż w listopadzie. Jest to jednak wynik o 0,1 proc. niższy od oczekiwań rynku.

- Sprzedaż detaliczna przyspieszyła w grudniu, zaskakując pozytywnie drugi miesiąc z rzędu. Przyczynił się do tego okres wzmożonych zakupów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Potwierdza to, chociażby bardzo wysoka sprzedaż w takich kategoriach jak żywność i napoje, czy prasa i książki. Inną kategorią, która w końcu ubiegłego roku zanotowała dość wysoką sprzedaż, są pojazdy mechaniczne. W tym przypadku duży wpływ miały zmieniające się od 1 stycznia 2020 r. przepisy dotyczące emisji spalin i związane z tym obawy o wyraźny wzrost cen samochodów — zauważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Nie unikniesz podatku, nawet jak zakończysz już pracę. Zachowasz mniej pieniędzyNie unikniesz podatku, nawet jak zakończysz już pracę. Zachowasz mniej pieniędzyCzytaj dalej

Świąteczny szał zakupowy

Warto też pamiętać, że grudzień jest miesiącem wzmożonych zakupów przed świętami, dlatego imponujący wzrost miesiąc do miesiąca wynoszący 14,1 proc. jest efektem właśnie zakupowego szaleństwa, jakie ma miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Dobre wyniki odnotowały między innymi z tego względu hipermarkety. Według danych GUS „Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” – do której to kategorii GUS zalicza także sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych – była o 10,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. Minimalnie spadła za to (o 0,2 proc. rdr) sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.

Dane o sprzedaży detalicznej wskazują na dobre nastroje wśród konsumentów. Obecnie nie oczekuje się by sprzedaż detaliczna nie odnotowywała stabilnego wzrostu w nadchodzących miesiącach. Dobrym wynikom w kolejnych odczytach mają sprzyjać transfery socjalne oraz wzrost płacy minimalnej.

- Tym, co może nieco zmniejszyć skłonność do zakupów, jest dość wysoka i odczuwalna inflacja. Nie ulega jednak wątpliwości, że konsumpcja pozostanie, podobnie jak w latach ubiegłych, główną siłą napędową polskiej gospodarki. I to ona, w połączeniu z eksportem, który radzi sobie zaskakująco dobrze, może spowodować, że dynamika PKB w Polsce znajdzie się w 2020 r. w okolicach 3,7 proc. - dodaje ekspertka Banku Pocztowego.

W 2020 roku jest spodziewany dalszy wzrost sprzedaży detalicznej w granicach 5-6 proc. w skali roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  3. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News