Biznesinfo
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 6 Listopada 2020

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważna

Radykalne kroki Watykanu ws. kardynała Henryka Gulbinowicza. Jak poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce hierarcha ma m.in. zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach i spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Decyzja ta ma związek z oskarżeniami o pedofilię duchownego.

Ostre kroki wobec kard. Gulbinowicza

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała w piątek po południu, że decyzją Stolicy Apostolskiej kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach i spotkaniach publicznych, zakazu używania insygniów biskupich. Gulbinowicz pozbawiony został również prawa do nabożeństwa pogrzebowego, a także pochówku w katedrze.

GIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniGIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniCzytaj dalej

Ponadto kardynałowi Gulbinowiczowi nakazano również wpłacenie odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji Św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

Decyzja Stolicy Apostolskiej, jak podano w komunikacie jest wynikiem dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Gulbinowicza oraz innych zarzutów dotyczących przeszłości duchownego.

Kardynał Gulbinowicz, jak przypomina Interia.pl został w ubiegłym roku oskarżony o molestowanie seksualne przez Przemysława Kowalczyka byłego ucznia Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, Mężczyzna wyznał, że w 1990 roku, mając wówczas 15 lat, padł ofiarą księdza Gulbinowicza. Kowalczyk zdecydował się na ujawnienie sprawy po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu", który miał swoją premierę w maju ubiegłego roku.

Jest rozporządzenie z nowymi obostrzeniami. Ujawniamy jego zapisyJest rozporządzenie z nowymi obostrzeniami. Ujawniamy jego zapisyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Przypomnijmy, że 97-letni Gulbinowicz jest obecnie arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej. W latach 1976-2004 był metropolitą wrocławskim.

Emerytowany hierarcha był również oskarżany o współpracę z SB, choć w latach 80' zapisał się złotymi zgłoskami. Ceniony był wówczas przez środowiska opozycyjne za wsparcie ich działalności przeciwko ówczesnej władzy. Przypomnijmy, że to właśnie w siedzibie arcybiskupa przechowane były pieniądze podjęte przez działaczy dolnośląskiej „Solidarności” (m.in. Józefa Piniora) z wrocławskiego banku. Historia ta została przedstawiona w filmie Waldemara Krzystka „80 milionów” z 2011 roku.

Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenBiedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenCzytaj dalej

Komentując decyzję Stolicy Apostolskiej publicysta Tomasz Terlikowski stwierdził w rozmowie z TVN 24, że zarzuty wobec kardynała Gulbinowicza "muszą być poważne" i decyzję podjęte przez nucjaturę to "surowe kary".

- To są wszystko rzeczy, które sugerują, że mówimy o osobistej odpowiedzialności kardynała za jego nadużycia seksualne - podkreślił Terlikowski, dodajac, że należy domagać się wyjaśnienia tej decyzji, co należy się zarówno wiernym jak i ofiarom księdza kardynała. - Musi być wyjaśnione, za co ta kara jest - dodał publicsta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
  2. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Piotr Żyła wyjawił swój idealny przepis na kolację. Widać inspirację Adamem Małyszem, ale nie brakuje też parówki
  7. Przepis na tanie, łatwe i szybkie placki ziemniaczane z kapustą kiszoną. Idealne na śniadanie, obiad i kolację
Będzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programuBędzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News