PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty Narodowego Banku Polskiego
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 7 Grudnia 2020

Zapłacisz nawet do 2800 złotych. Od 2021 roku wzrośnie stawka, którą wielu będzie musiało zapłacić

Płaca minimalna i jej podwyżka powoduje radość u wszystkich Polaków, ale niewielu wie, że też od niej zależne są wysokości grzywien przewidzianych w kodeksie karno-skarbowym. Jakich podwyżek należy się spodziewać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile wyniesie płaca minimalna w przyszłym roku
 • Co oznacza wzrost płacy minimalnej
 • Jakie będą limity grzywien za przestępstwa skarbowe

Płaca minimalna w górę od przyszłego roku

Płaca minimalna była przedmiotem debat i dyskusji przez długi okres czasu. Pracodawcy chcieli zamrożenia płacy minimalnej na obecnym poziomie, natomiast związkowcy domagali się jej wzrostu do 3100 zł brutto.

Ostatecznie do debaty włączył się także przewodniczący NSZZ "Solidarność" i powiedział, że rozsądnym rozwiązaniem będzie podniesienie jej do poziomu 2800 zł brutto. Pracodawcy nie byli zadowoleni, jednakże ostatecznie płaca minimalna będzie ukształtowana na takim poziomie.

Szykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoSzykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoCzytaj dalej

Im wyższa płaca minimalna, tym wyższe zarobki, dlatego dla wielu osób jej wzrost oznacza czystą radość. Niestety, ale niewielu wie, że rosnąca płaca minimalna wiąże się także ze wzrostem grzywien przewidzianych w kodeksie karno-skarbowym.

- Wzrost płacy minimalnej spowoduje podwyżkę nie tylko kar, ale także limitu, który kwalifikuje czyny do kategorii wykroczeń skarbowych - potwierdza w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Krzysztof Kaczmarek, doradca podatkowy i partner zarządzający TPA Poland.

Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduFatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Nagły apel episkopatu. Domaga się luzowania obostrzeń
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Grzywny wzrosną przez płacę minimalną

Jednocześnie ekspert wskazuje, że wykroczenie skarbowe objęte grzywną następuje wtedy, gdy niezapłacona kwota podatku nie przekracza pięciokrotności płacy minimalnej. W związku z jej wzrostem od przyszłego roku limit ten wyniesie 14 tys. zł.

 1. Zobacz także: Internauci miażdżą Macieja www.biznesinfo.pl". Ogromna krytyka

Wraz ze wzrostem limitów, rosną także grzywny za popełnione wykroczenia skarbowe. Od przyszłego roku grzywna może wynieść 1/10 lub dwudziestokrotność płacy minimalnej, więc oszuści podatkowi zapłacą od 280 zł do nawet 56 tys. zł.

Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

"Czyn kwalifikowany jako przestępstwo skarbowe jest zazwyczaj karany grzywną, ale też karą ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Grzywna jest ustalana w stawkach dziennych. Najniższa z nich wynosi 10, a najwyższa 720. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać 400-krotności tej części" - pisze DGP.

Jednocześnie ekspert wylicza, że dzienna stawka mandatu będzie wynosić najmniej 93,33 zł, natomiast najwyższa 37 332 zł. Przestępcy skarbowi mogą zatem zapłacić ogromne miliony za popełnione czyny.

Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Kilka dni temu rodzina błagała o krew dla piłkarza. Niestety, nie żyje
 2. 12 prostych zasad, które mogą uchronić cię przed nowotworem
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Eksplozje w polskich marketach, wielka ewakuacja. Koszmarne wiadomości
 7. Majdan pokazał zdjęcie z sypialni. W tle święty obraz
Kaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymKaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News