Grzywna czeka na zapominalskich
Autor Przemysław Terlecki - 29 Października 2019

Rekordowa podwyżka grzywny. Tysiące złotych kary dla zapominalskich

Grzywna czeka na podwyższenie poziomu. Jej poziom uzależniony jest bowiem od płacy minimalnej. Oznacza to więc, że wraz z jej wzrostem zwiększy się również kara. O ile dokładnie? Wyliczyli to eksperci z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Grzywna za brak ważnego ubezpieczenia OC wzrośnie z początkiem 2020 roku, co jest bez wątpienia. Wysokość grzywny jest bowiem uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Należy podkreślić, że podwyższenie minimalnych stawek kar za brak aktualnego ubezpieczenia OC nie wymaga dotatkowych decyzji politycznych. Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje mechanizm automatycznie dbający, by grzywna była wyższa.

Zgodnie z wyliczeniami porównywarki Ubea.pl w 2020 roku posiadacze samochodów osobowych za brak ciągłości w ważności ubezpieczenia OC, wynoszący więcej niż 14 dni, będą musieli zapłacić już o 700 złotych więcej, niż ma to miejsce obecnie. Grzywna na 2019 rok wynosi 4500 złotych, ale już 1 stycznia 2020 roku będzie to 5200 złotych. Za brak ważnego OC przez 4 do 14 dni kara wzrośnie z 2250 złotych do 2600 złotych, a za nieważność OC do 3 dni kara podskoczy z 900 złotych do 1040 złotych.

Wywalczyli sobie obniżenie wieku emerytalnego i mogą krócej pracować. Zadecydował jeden czynnikWywalczyli sobie obniżenie wieku emerytalnego i mogą krócej pracować. Zadecydował jeden czynnikCzytaj dalej

Grzywna wzrośnie wraz z płacą minimalną

Więcej zapłacą także kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników. Grzywna za nieważne do 3 dni OC wyniesie już 1560 złotych, za od 4 do 14 dni wzrośnie z poziomu 3380 do 3900 złotych, a za nieważne OC dłużej niż 14 dni będzie to już wzrost od 6750 do 7800 złotych. Najmniejsze kary zapłacą tradycyjnie kierowcy rowerów i motorowerów, analogicznie do poprzedniego przypadku będzie to 170, 435 oraz 870 złotych.

Właściciel Ubea.pl, Paweł Kuczyński, wskazuje, że kary dla kierowców samochodów osobowych, którzy nie ubezpieczą się chociaż przez 3 dni, wzrosną dość mocno i przekroczą już poziom 1000 złotych. Niewątpliwie odczuje to każda kieszeń, na którą nałożona zostanie grzywna.

- Pokaźna będzie też kara dla właściciela auta w przypadku nieposiadania OC przez 4 dni - 14 dni. Mówimy o kwocie 2600 zł, która wzrośnie o 350 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Nawet bardzo krótka przerwa ubezpieczeniowa wynosząca do 3 dni włącznie, niebawem będzie oznaczała konieczność zapłacenia aż 1040 zł przez właściciela samochodu osobowego - wskazuje Kuczyński.

Schab za 1 zł, masło za 2 zł, kiełbasa za 99 gr. Sklep przeżyje szturmSchab za 1 zł, masło za 2 zł, kiełbasa za 99 gr. Sklep przeżyje szturmCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. „Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”
  6. Po cichu obniżono emerytury Polaków. Sytuacja dotyczy tysięcy osób

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News