Grzywna i mandat wzrosną
PHOTO TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS WARSZAWA KONTROLA DROGOWA POLICJA DROGOWKA WYDZIAL RUCHU DROGOWEGO POMIAR PREDKOSCI RADAR RECZNY PISTOLET LASEROWY LASER TECH PRZEKROCZENIE PREDKOSCI 25/04/2012 WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
Autor Komunikaty prasowe - 25 Stycznia 2020

Mandaty i grzywny mocno w górę. Wszystko w imię zdrowia i życia kierowców

Grzywna i mandat za wykroczenie drogowe do waloryzacji. Wydaje się to uzasadnionym pomysłem. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" z roku na rok wartość maksymalnego mandatu w wysokości 500 złotowej grzywny jest realnie coraz niższa. Jednak mimo widocznego spadku realnej dolegliwości kary grożącej sprawcy wykroczenia, to liczba śmiertelnych ofiar wypadków w Polsce w okresie 2001–2019 zmalała prawie o połowę (z 5534 do 2897 w 2019 r.)

Grzywna oraz mandat i spadek ich wartości, jak zauważają autorzy artykułu, składa się fakt, że wartość kwoty nominalnej pieniądza, zostaje w kolejnych jednostkach czasu zniekształcona przez wpływ inflacji lub deflacji, czyli ogólny wzrost lub spadek cen. Dlatego też sama grzywna i mandat powinny być niejako waloryzowane.

Konkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiKonkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiCzytaj dalej

Grzywna i mandat 500 zł a spadek wartości

"Podstawowym problemem kary grożącej za popełnienie wykroczenia drogowego nie jest więc to, że jest to generalnie za niska kara, lecz to, że staje się ona coraz niższa wraz z upływem czasu: sztywna granica maksymalnej grzywny prowadzi do systematycznego spadku dolegliwości ustanowionej w ten sposób sankcji" - pisze dziennik.

Od 2001 roku wartość maksymalnej grzywny, czyli mandatu w wysokości 500 złotych nie była nowelizowana. Stawia to uzasadnione pytania o zwiększenie wartości kary, która obecnie już nie jest tak bolesna jak niemal 20 lat temu.

Dziennik szczegółowo analizuje wartość grzywny na przestrzeni lat. Według wskaźników zmian cen z lat 2002–2019 (źródło: GUS), dzisiejsze 500 zł przy zastosowaniu dyskontowania prostego, to 352 zł z roku 2001. Jeżeli jednak kwotę 500 zł z 2001 r. zaktualizujemy o te wskaźniki, to otrzymamy kwotę 711 zł. Do tej kwoty w tym wypadku należałoby waloryzować mandat, jeżeli mielibyśmy trzymać się kwoty ustalonej w 2001 roku.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Płaca minimalna a mandat

Jest jeszcze jedno spojrzenie na dolegliwość kary. To płaca minimalna. Porównując ją z rokiem 2001 r. grzywna stanowiła minimalne 89,4 proc. minimalnego wynagrodzenia netto (760 zł brutto, 559 zł netto).

Jeżeli zaktualizujemy grzywnę poprzez zachowanie relacji maksymalnej kwoty grzywny do minimalnego wynagrodzenia (89,4 proc.), to maksymalna grzywna powinna wynieść 1718 zł (płaca minimalna to 1920,62 zł netto, 2600 brutto).

"Okazuje się więc, że podniesienie sztywnej granicy grzywny do kwoty przekraczającej nawet zaproponowane w mediach 1500 zł nie byłoby dziś podwyższeniem, lecz jedynie aktualizacją dolegliwości sankcji w stosunku do zakładanej przez ustawodawcę represyjności mandatu karnego, gdy określał ją w ustawie, wskazując, że ma być to 500 zł w tamtejszych realiach gospodarczych" - zauważają autorzy artykułu w Dziennku Gazecie Prawnej.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Jednak jeszcze bardziej wartościowym spojrzeniem na wysokość kary byłoby, jaką mogłoby być ustalenie grzywny na podstawie jednej zmiennej obserwowanej w polskiej gospodarce. Mogłaby być nią właśnie płaca minimalna. To kryterium jest między innymi stosowane do rozgraniczenia wykroczenia od przestępstwa skarbowego w kodeksie karnym skarbowym. Było one też stosowane do rozgraniczenia wykroczenia i przestępstwa w zależności od przekroczenia przez wartość kradzieży pułapu 1/4 minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starasz się o prawo jazdy? Przedstawiamy choroby, które mogą uniemożliwić jego otrzymanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News