Grzywna za brak rejestracji
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 15 Grudnia 2019

Do końca roku musisz się zarejestrować. Inaczej czeka cię grzywna w wysokości minimum 5 tysięcy złotych

Grzywna czeka przedsiębiorców, którzy do końca roku nie zarejestrują się w systemie BDO. Chodzi o właścicieli firm, którzy wytwarzają inne odpady niż komunalne. “Jeśli tego nie zrobią, od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie odbiorą od nich odpadów” - informuje portal GP24.pl.

Grzywna w przypadku nie zarejestrowania się w BDO

Grzywna czeka przedsiębiorców, którzy do końca roku nie zarejestrują się w systemie BDO. Do rejestru BDO, czyli podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, mają bezwzględny obowiązek wpisać się przedsiębiorcy, którzy jak dotąd prowadzili papierową ewidencję odpadów.

“Brak wpisu do systemu oznacza to, że po 1 stycznia 2020 roku nie będą od nich odbierane śmieci. To w konsekwencji grozi karami od 5 tys. zł do nawet miliona zł dla właściciela firmy, m.in. za wytwarzanie odpadów innych niż komunalne bez wpisu do rejestru BDO” - podaje portal GP24.pl.

Rejestracja jest prowadzona przez urzędy marszałkowskie

Rejestracja właścicieli firm jest prowadzona przez urzędy marszałkowskie na zlecenie Ministerstwa Środowiska (obecnie Ministerstwa Klimatu). “ Ze względu na zbliżający się koniec roku i termin rejestracji wniosków, który wynosi 30 dni, od około dwóch tygodni do naszego urzędu wpływa kilkaset wniosków dziennie” - powiedział Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP, cytowany przez GP24.pl.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

Zapisy ustawy budzą wątpliwości

Zapisy ustawy nie są do końca jasne i mogą wzbudzać słuszne wątpliwości wśród przedsiębiorców. “Trzeba wiedzieć, że firmy, które wytwarzają odpady o charakterze komunalnym, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, są zwolnione z obowiązku rejestracji” – informuje Tadeusz Styn.

“Zapisy w ustawie dotyczące tego, czym są odpady komunalne i w jakiej ilości, są nieprecyzyjne. Przez to przedsiębiorcy mają problem z interpretacją zapisów. W mediach straszy się właścicieli zakładów kosmetycznych, że muszą się zarejestrować, bo inaczej dostaną karę. Jednak to nie zawsze prawda. Na przykład fryzjerzy, którzy mają tylko opakowania po kosmetykach jako śmieci, nie wytwarzają odpadów innych niż komunalne. Z kolei zakłady kosmetyczne o szerszej ofercie, bardzo często mają śmieci o charakterze medycznym. Wtedy wpis obowiązuje – zaznacza Styn.

- Ważne jest także to, by wniosek o wpisanie do systemu składać w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca, w którym zarejestrowana jest firma. Niekoniecznie tam, gdzie firma wytwarza śmieci. Wniosek o wpisanie do rejestru BDO należy składać pisemnie, osobiście lub przez profil zaufany ePUAP. Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP wpisuje przedsiębiorcę do systemu, a następnie w terminie do 30 dni – wysyła mu zawiadomienie o wpisie - podsumował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, cytowany przez GP24.pl.

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęJuż za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. Pacjentka była przytomna przez całą operację. Lekarze nie reagowali na jej krzyki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News