Grzywna za palenie śmieciami może wynieść nawet 5 tysięcy złotych
needpix.com
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Listopada 2019

Wejdą do twojego domu i nałożą wysoką grzywnę. Skontrolowali już tysiące Polaków

Grzywna nawet do 5 tysięcy złotych za używanie kopciuchów i palenie toksycznymi odpadami. Kar i kontroli w Małopolsce jest coraz więcej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzono ich 1,3 tys. Efekty są pozytywne - powietrze w Krakowie już od dawna nie było takie czyste.

Grzywna, mandaty, kontrole

Grzywna, wzmożone kontrole - na terenie Małopolski nie patyczkują się z osobami, które trują powietrze.W samym Krakowie sytuacja idzie ku lepszemu. - Od kilku tygodni obserwujemy, że o ile w gminach sąsiadujących z Krakowem jakość powietrza się nie poprawia i nadal występują wysokie stężenia zanieczyszczeń, to w Krakowie czujniki smogowe świecą na zielono - twierdzi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego dla portalu finanse.wp.pl.

A przecież jeszcze niedawno Kraków był “stolicą” smogu. Z największych miast w Polsce Kraków miał najbardziej zanieczyszczone powietrze. Jednak wiele zrobiono, by miasto zerwało z tą łatką. Jak podaje finanse.wp.pl, od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Jeszcze w zeszłym roku gdy tylko zaczynała się jesień, mierniki czystości powietrza wariowały. A teraz nawet nie ma potrzeby korzystania ze specjalistycznych pomiarów, by poczuć różnicę w jakości powietrza.

Jeszcze tylko do końca miesiąca dadzą ci 300 zł. Skorzystać mogą miliony PolakówJeszcze tylko do końca miesiąca dadzą ci 300 zł. Skorzystać mogą miliony PolakówCzytaj dalej

Są postępy

Na takie sankcje jak mandat, grzywna i pouczenia Krakowianie się przygotowali. I bardzo dobrze. Potwierdzają to wyniki kontroli przeprowadzanych przez straż miejską, które są znacznie lepsze niż w zeszłym roku. Jak podaje finanse.wp.pl, od 1 września do 27 października zostało przeprowadzonych 1318 kontroli, odnotowano 54 wykroczenia, nałożono 19 mandatów karnych, które w sumie dały 4900 zł, a wobec 34 osób złożono wnioski o ukaranie do sądu - na takie osoby może zostać nałożona grzywna. I to bardzo wysoka.

Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa, w rozmowie z portalem money.pl zapewnia, że funkcjonariusze straży miejskiej każdy przypadek oceniają indywidualnie. To oznacza, że jeżeli mieszkaniec może udowodnić na podstawie różnych dokumentów, że jest w trakcie wymiany urządzenia, to tego typu okoliczności są brane pod uwagę w postępowaniu.

Prezes ZUS potwierdza. Czeka nas obniżka emeryturPrezes ZUS potwierdza. Czeka nas obniżka emeryturCzytaj dalej

Grzywna 5 tysięcy za palenie śmieciami

Konsekwencją pierwszej kontroli może być pouczenie albo mandat. Jednak w przypadku osób, które nie stosują się do prawa z premedytacją, nie ma taryfy ulgowej. W Polsce mandat za palenie węglem lub drewnem (ale też odpadami, co jest nielegalne w całym kraju) nie są duże, grzywna może wynieść maksymalnie 500 złotych.

- Z naszych statystyk wynika, że mandat wynosi średnio 250 zł - twierdzi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jednak jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, to na łamiącego prawo może zostać nałożona grzywna nawet do 5 tys. złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News