Grzywna za jesienne porządki to nie żart
Autor Przemysław Terlecki - 5 Listopada 2019

Jesienne porządki mogą cię sporo kosztować. Grzywna nawet do 500 zł

Grzywna za jesienne porządki niewątpliwie trafi do mniej ostrożnych Polaków. Sezon uprzątania liści już w pełni, a służby tylko czekają na interwencję. Za co jednak mogą nas ukarać funkcjonariusze? Sprawa nie dla wszystkich jest oczywista.

Grzywna może zostać wlepiona nieostrożnym, którzy zdecydowali się na szeroko zakrojone jesienne porządki. Te przeprowadzić po prostu trzeba, jeśli posiada się choć kawałek ziemi, ponieważ jesień nie oszczędza drzew, które tłumnie sypią liśmi i pomniejszymi gałązkami wokoło. Niestety, niektórzy w drodze pozbycia się odpadu naturalnego stosują sposób, za który grozi spora kara.

Przez lata za normalne uznawano wypalanie liści i gałązek zebranych w kupkę po uprzednim grabieniu. Takie zwieńczenie pracy na swoim poletku, które zarazem było atrakcją dla najmłodszych, dziś nie jest mile widziane, szczególnie w miastach, gdzie na wypalaczy odpadów naturalnych czekają niemałe kary. Grzywna wlepiana za takie działanie wynosi 500 złotych.

Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyMiały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyCzytaj dalej

Grzywna, mandat - zakaz spalania wpisany w niejeden przepis

Jak podaje Fakt.pl, wspomniana grzywna to nie jedyny sposób odwiedzenia od spalania resztek roślinnych. Portal podaje za zapiskami regulaminu ustalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, że na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych zakazuje się "spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych". Kodeks wykroczeń, ale także Kodeks cywilny posiadają zapisy uprawniające do nałożenia mandatu na wywołujących ogniska na terenie miast - niezależnie, czy dzieje się to na prywatnej posesji, czy nie.

- Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych - podaje Fakt.pl za Art. 144 Kodeksu cywilnego.

- Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany - to akurat Kodeks wykroczeń art. 145.

W jaki więc sposób pozbyć się liści i gałązek ze swojego terenu? Najlepiej zebrać odpady do worków i skontaktować się z odpowiednią firmą zajmującą się tego typu odpadami. Można też oddać je do pobliskiej kompstowni lub zrobić własną, która będzie służyła później sadzonym przez nas roślinom.

Seniorzy mają dostać 10 tys. zł Seniorzy mają dostać 10 tys. zł "na raz". Jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News