Grzywna dla księdza cmentarz
Wikimedia Commons Albert Górniak CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 1 Listopada 2020

Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywny

Grzywna wysokości nawet 30 tys. zł może zostać nałożona na księdza, który mimo zakazów otworzył cmentarz. Ominął przepisy w pomysłowy sposób, ale teraz może za to słono zapłacić.

Grzywna do 30 tys. zł dla księdza, który otworzył cmentarz

Grzywna od 5 tys. do 30 tys. grozi proboszczowi, który wypadł na pomysł jak otworzyć cmentarz dla wiernych mimo rządowych zakazów. Ksiądz parafii rzymskokatolickiej w Ksawerowie (woj. łódzkie) utworzył specjalną komisję, która przemianowała cmentarz na "park cmentarny".

Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

Jak napisał jeden z parafian na Facebooku, rządowe rozporządzenie dotyczy cmentarzy, a nie parków, więc nekropolia w Ksawerowie mogła być otwarta. Ta niecodzienna sytuacja szybko obiegła kraj i trafiła do osób, które mogą wyciągnąć konsekwencje z zachowania księdza.

O otwarciu cmentarza dowiedział się także abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. Hierarcha kościelny szybko zareagował na takie informacje i nakazał krnąbrnemu proboszczowi zamknięcie nekropolii, zgodnie z rządowym rozporządzeniem.

- Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do księdza proboszcza o zastosowanie się do rozporządzeń rządu i zamknął bezzwłocznie cmentarz i nie narażał ludzi na zakażenie wirusem - mówił ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

Choć nie wiadomo, czy wiadomość ostatecznie dotarła do proboszcza. Jak mówi ks. Kłys, nikt nie odbierał telefonu w kancelarii parafialnej. Co więcej, nie odbierał nawet oficer dyżurny policji w Ksawerowie. Przedstawiciel archidiecezji mówi jednak, że wiadomość została przekazana.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Uwielbiana dziennikarka Polsatu wygrała z rakiem. Teraz usłyszała fatalną diagnozę, ma COVID-19
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Reakcja parafian na decyzję proboszcza

Decyzja proboszcza w Ksawerowie spotkała się z niejednoznacznym odzewem. Wiele osób chwaliło księdza za pomysłowość, ale niektórzy wskazywali, że to nie tylko mało rozsądne, ale także na granicy prawa, zgodnie z którym ludzi można grzebać na cmentarzach, a nie w parkach.

Ludzie chcą, ale program może niemile zaskoczyć. Najmniej dostać mają 1560 złLudzie chcą, ale program może niemile zaskoczyć. Najmniej dostać mają 1560 złCzytaj dalej

- Każdy człowiek odpowiada za siebie. Jeśli się boi zarażenia, to zostaje w domu i już. Są ludzie, dla których tradycja i pamięć bliskich, którzy odeszli jest ważniejsza niż obawa, więc nie wolno im tego zabraniać. Tak dla przypomnienia to każdy z nas umrze. Pozdrawiam proboszcza - pisała internautka.

- Według polskiego prawa jedynymi miejscami grzebalnymi w naszym kraju są cmentarze, nie żadne parki, ani skwery. Jeżeli chowa się w danym miejscu zmarłych, to jest to cmentarz i tyle. Nie uważam, że decyzja rządu była słuszna, powinni ogłosić to wcześniej, ale to, co robi ksiądz z Ksawerowa, doprowadzi tylko do awantur pod cmentarzem między ludźmi, proboszczem, a policją i tyle - pisał komentujący.

Grzywna za złamanie rozporządzenia

Na temat zamknięcia cmentarzy wypowiadał się prymas Polski, abp Wojciech Polak. W rozmowie z RMF FM przyznał, że władza nie skonsultowała z kościołem zamknięcia cmentarzy, dlatego też był zaskoczony nagłą decyzją Mateusza Morawieckiego.

Władze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeWładze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeCzytaj dalej

- Myślę, że wszyscy w jakiś sposób, patrząc na te zastraszająco rosnące liczby zachorowań, żeśmy się tego też spodziewali. Jest to bardzo bolesne na pewno dla wielu ludzi, jest to trudne do przyjęcia. [...] Myślę, że jest to uzasadnione, żebyśmy przede wszystkim się ze sobą w jakichś wielkich masach ludzkich nie stykali - komentował abp Polak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po Warszawie od rana jeździ samochód nadający komunikat. O co chodzi?
  2. Co decyduje o tym, że zarazimy się koronawirusem? Profesor Simon tłumaczy
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Dzień Wszystkich Świętych. Te gwiazdy odeszły w 2020 roku. Na zawsze pozostaną w pamięci kibiców (FOTO)
  7. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu
Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planWiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News