Grzywna za jazdę po pijanemu może wynieść od 5 tys. do 60 tys. zł
fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/ Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Stycznia 2020

Nie spiesz się z wejściem za kółko. Możesz zapłacić nawet 60 tys. zł grzywny

Grzywna za jazdę na podwójnym gazie może słono kosztować. W Sylwestra i Nowy Rok policja przeprowadzi ogólnopolską akcję “Myśl trzeźwo”. Konsekwencje dla kierowców, którzy wsiądą za kółko w stanie nietrzeźwym mogą być ogromne.

Grzywna i odebranie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu

Rośnie liczba kierowców, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu. Jak podaje auto.dziennik.pl, w 2019 roku zatrzymano 110,3 tys. nietrzeźwych kierowców, a to oznacza, że w porównaniu do 2018 roku przybyło ich aż 6 tysięcy. Dlaczego jest ich coraz więcej?

Jedną z przyczyn jest społeczne przyzwolenie. Ale to nie jedyny powód. Na alkohol wzrosły też popyt i podaż, więc przybyło pijanych kierowców na polskich drogach - mówi cytowany przez auto.dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W samym okresie świątecznym funkcjonariusze zatrzymali 1315 nietrzeźwych kierowców, a to o 269 więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku. Kierujących, którzy mieli co najmniej 0,5 prom. alkoholu było aż 958. W tej sytuacji sąd traktuje to jako przestępstwo. Za jazdę na podwójnym gazie grozi utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdu od 3 do 15 lat, a także grzywna i obowiązkowe świadczenie od 5 tys. do 60 tys. zł.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

Akcja “Myśl trzeźwo”

W Sylwestra i Nowy Rok policja będzie prowadzić akcję “Myśl trzeźwo”, która ma uświadamiać kierowców i ostrzegać przed zagrożeniami związanymi z jazdą pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących i reagować na nieprzepisowe zachowania.

- Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach Sylwestra wzrasta liczba zatrzymanych kierowców będących w stanie nietrzeźwości. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły tylko jedno piwo, albo że to skutek dnia poprzedniego - mówił policjant.

- W takich sytuacjach mówimy o nieświadomej nietrzeźwości kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol dzień wcześniej i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po "promilach". Dlatego, zanim wsiądziemy "za kierownicę" warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Takie badanie można wykonać na komisariatach i komendach policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze - tłumaczył Kobryś.

Waloryzacja 2020 już pewna. Kwota załamie niejednego emerytaWaloryzacja 2020 już pewna. Kwota załamie niejednego emerytaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News