W Polsce jest coraz więcej grzybów
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Września 2019

Tak dobrze w polskich lasach nie było dawno. Grzybowa klęska urodzaju

Grzybiarze nie mogą narzekać w tym roku - grzybów jest na pęczki. Jednak nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni. Obfite zbiory mają wpływ na niskie ceny sprzedaży.

Grzyby są coraz tańsze

Helena Zielińska, która prowadzi skup grzybów w Tychowie, zauważa, że obecnie grzybiarze zbierają znacznie więcej niż kiedyś. – W poprzednich latach skupowałam 20-30 kilogramów prawdziwków dziennie, teraz ludzie przynoszą mi 300-400 kilogramów tych szlachetnych grzybów - powiedziała w rozmowie z gazetą “Fakt”.

Obfite zbiory wpływają na ceny grzybów. Jeszcze kilkanaście dni temu kilogram podgrzybków płaciło się 7 zł, a za prawdziwki nawet 19 zł. Dziś można zapomnieć o takim zarobku. Jeszcze niedawno grzybiarze mogli w ciągu paru godzin zebrać grzyby za około 100-200 zł. Obniżka cen sprawia, że teraz za taką samą ilość mogą liczyć na kilkadziesiąt złotych.

Według Heleny Zielińskiej przetwórnie nie są w stanie przerobić takich ilości grzybów. Sama już nie skupuje największych prawdziwków. Jest to po prostu nieopłacalne.

Możesz zażądać od ZUS wyższej emerytury. Ważny wyrok Sądu NajwyższegoMożesz zażądać od ZUS wyższej emerytury. Ważny wyrok Sądu NajwyższegoCzytaj dalej

Grzyby i 500 plus

Parę dni temu na portalu finanse.wp.pl ukazał się artykuł o malejącej ilości grzybiarzy i wpływie 500 plus na rynek grzybiarski. Obecnie coraz mniej Polaków chce zarabiać na grzybach. Pracownicy skupów nazywają to “efektem 500 plus”. Teraz, gdy tyle osób otrzymuje świadczenia, ludzie po prostu nie mają ochoty dorabiać sobie chodząc po lasach i zbierając grzyby - można przeczytać na portalu.

Grzyby - obecne ceny

Jakie panują obecnie ceny grzybów? Za prawdziwek I gat. płaci się 7 zł za kilogram. Za prawdziwek II gat. można uzyskać 2 zł za kilogram, a III gat. nawet nie jest już skupowany. Podgrzybki kosztują 1,5 zł za kilogram, kozaki - 1 zł, a za kurki można uzyskać 15 zł za kilogram. Ale problemem są nie tylko ceny, ale też fakt, że coraz mniej osób chce zbierać grzyby i na tym zarabiać.

Gigant sprzedaży chce się wycofać z Polski. Wszystko przez handlowe niedzieleGigant sprzedaży chce się wycofać z Polski. Wszystko przez handlowe niedzieleCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News