Grzyby
Pixabay/fietzfotos
Autor Komunikaty prasowe - 9 Listopada 2019

500 euro za kilogram przysmaku z polskich lasów. Ceniony produkt na świecie

Grzyby w wersji "luksusowej" to cenione w światowych kuchniach trufle. Można na nich zarobić niemałą fortunę, nawet do 500 euro za kilogram.

Grzyby okazją do niebagatelnego zarobku

Grzyby to nie tylko smaczny przysmak, ale również świetne źródło zarobku. W Polsce lasów mamy dostatek, a zbieranie ich dóbr, takich jak jagody czy grzyby, nic nie kosztuje. Można się na ich sprzedaży nieźle dorobić, zwłaszcza w tym roku, gdy trafił się wyjątkowo obfitujący w leśne przysmaki sezon. Kto na tym najbardziej korzysta? Jak informują Lasy Państwowe, najczęściej w sezonie grzybowym na taki sposób pozyskania dodatkowych pieniędzy decydują się emeryci, renciści i osoby mieszkające w uboższych regionach. W przypadku "luksusowych" grzybów, czyli trufli, jest trochę inaczej.

Trufle najdroższymi grzybami świata

Trufle są to najdroższe, i jak wielu twierdzi, najsmaczniejsze grzyby świata. Ich wysoka cena wynika z tego, że rosną pod ziemią i niełatwo je znaleźć, a poza tym jest ich mało. Jak wiadomo, wszystko co rzadkie cieszy się dużym powodzeniem. Cena kilograma trufli może wynosić nawet od 300 do 500 euro. Nie da się ukryś, że jest to spora kwota. Dziennikarz Money.pl wybrał się na “grzybobranie” na eksperymentalną plantację trufli, prowadzoną przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Plantacja znajduje się gdzieś w Polsce - tylko tyle możemy na ten temat powiedzieć, gdyż plantacja jest tajna.

Dziennikarz przeprowadził wywiad z profesor Dorota Kiszczańską z wyżej wspomnianego instytutu, która odpowiedziała, dlaczego rzeczona plantacja trufli nie jest jawna: “Ta plantacja jest tajna, żeby nie narazić jej na rabunek, mówiąc krótko. Trufle są trudne do poszukiwania, dlatego że rosną pod ziemią, a żeby je znaleźć potrzebujemy pomocnika, najczęściej są to świnie albo psy. Obecnie świń używa się bardzo rzadko. Poza tym pewną rolę pomocniczą pełni mucha olbrzymia”. Gleba bogata w wapń jest bardzo sprzyjająca dla trufli i taka właśnie znajduje się we wspomnianym miejscu.

Drastyczna podwyżka podatku opustoszy portfele setek tysięcy Polaków. Ceny wzrosną nawet o 150 proc.Drastyczna podwyżka podatku opustoszy portfele setek tysięcy Polaków. Ceny wzrosną nawet o 150 proc.Czytaj dalej

Trufle są wykorzystywane w celach badawczych

Trufle mogą czami znajdować się tuż pod powierzchnią gleby, a nieraz aż 30 cm w głąb niej. Można na nich zarobić niemałą fortunę, jednak trufle ze wspomnianego miejsca są wykorzystywane w celach badawczych, na przykład do przygotowania szczepionek szczepionek. Obecnie przeprowadzany jest tam projekt finansowany przez Lasy Państwowe, który polega na opracowaniu zasad zbioru trufli. jak również regulacji prowadzenia upraw truflowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News