Grzyby mandat od leśnika
pixabay.com jarmoluk
Autor Konrad Karpiuk - 5 Września 2020

Jak masz szczęście skończy się na pouczeniu. Możesz jednak stracić 5 tys. zł z głupiego powodu

Grzyby można zbierać niemal wszędzie, są jednak pewne wyjątkowe obszary, w których lepiej tego nie robić. Jeśli naruszymy ten zakaz, możemy dostać nawet 5 tys. zł kary.

Pójście na grzyby może skończyć się wysoką karą

O tym, gdzie można zbierać grzyby, informują Lasy Państwowe. Obszary, na których nie tylko co grzybobranie, a wchodzenie w ogóle jest zabronione, to tereny upraw leśnych, obszary zagrożone erozją, ostoje zwierząt, źródliska rzek, ostoje zwierząt i tereny objęte zagrożeniem pożarowym. To jednak niejedyne restrykcje, jakie mogą napotkać grzybiarze.

Zbieranie grzybów jest dozwolone, ale nie można ich niszczyć. Mandat można dostać również za śmiecenie, biwakowanie, niszczenie drzew, rozgarnianie ściółki, hałasowanie, czy puszczanie psów bez kagańców. Jak pisze WP Finanse, leśnicy jednak zakładają, że Polacy robią to nieumyślnie, dlatego starają się stosować pouczenia.

Częsty błąd zbierających grzyby to wjeżdżanie autem do lasu. Przedstawiciele Lasów Państwowych zaznaczają, że jest ponad 4 tys.parkingów w lasach, w których można w pełni legalnie zostawić samochód. Mimo to w trakcie sezonu na grzyby często można zobaczyć auta zaparkowane na poboczu lub co gorsza, blokujące wjazdy na leśne drogi.

Jest jasna zapowiedź rządu. Tysiące Polaków może spodziewać się utraty pracyJest jasna zapowiedź rządu. Tysiące Polaków może spodziewać się utraty pracyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawę
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

W tym wypadku leśnicy nie wystawiają pouczeń, sypią się mandaty

Leśnicy twierdzą, że w jednym przypadku nie stosują pouczeń ani taryf ulgowych. Chodzi o sytuacje, w których ktoś grilluje lub rozpala ognisko w lesie. Takie sytuacje są na tyle niebezpieczne, że samo pouczenie można by uznać za pobłażanie.

Z reguły mandaty wynoszą 500 zł, ale jeśli wykroczenia się nagromadzą, mogą wynieść nawet 1000 zł. To jednak nie koniec, jeśli sprawa trafi do sądu, może skończyć się grzywną wysokości 5 tys. zł. Jak podaje money.pl, w 2019 roku za samo zaśmiecanie wystawiono 784 mandaty, z czego 24 trafiły do sadu.

Viktor Orban przewiduje przyszłość Polski. Bardzo zaskakujące słowa premiera WęgierViktor Orban przewiduje przyszłość Polski. Bardzo zaskakujące słowa premiera WęgierCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
  4. Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
  5. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News