Grypa coraz groźniejsza w Polsce, zarażonych ponad 211 tys.
Pixabay/sweetlouise
Autor Maria Glinka - 16 Marca 2020

Zakaża i uśmierca w cieniu pandemii. Inny wirus w 7 dni zaraził 211 tys. Polaków, zabił 7

Grypa powinna nas martwić tak samo jak koronawirus, ale to o patogenie z Wuhan mówi cały świat. Państwowy Zakład Higieny poinformował, że w pierwszym tygodniu marca na grypę zachorowało 211 tys. osób., co jest nieporównywalne ze 150 zachorowaniami na SARS-CoV-2.

Grypa równie groźna jak wirus z Chin

Grypa, czyli ostra choroba zakaźna układu oddechowego, która może być bardzo niebezpieczna, zeszła na drugi plan wobec szalejącego po świecie koronawirusa. PZH podaje, że od 1 do 7 marca odnotowano w Polsce 211,572 zachorowań na grypę lub podejrzeń. W związku z tym do szpitala trafiło ponad 1,5 tys. osób, a zmarło 7 – podają fakty.pl.

Wielkich zakupów już nie zrobisz. Popularne sieciówki wprowadzają limity dla klientówWielkich zakupów już nie zrobisz. Popularne sieciówki wprowadzają limity dla klientówCzytaj dalej

Zgodnie ze szczegółowymi danymi najwięcej zarażeń odnotowano w woj. pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. Najmniej przypadków zaobserwowano na Opolszczyźnie, w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim. PZH apeluje do obywateli o szczególną ostrożność, ponieważ to na luty i marzec przypada szczyt zachorowań na grypę w Polsce.

Jak bronić się przed grypą?

Lekarze przypominają, że najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia jest szczepienie przeciwko grypie. Odporność na grypę rozwija się w ciągu 2-3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Szacuje się, że szczepienie skutecznie zapobiega grypie w przypadku ok. 90 proc. zdrowych dorosłych – podaje mp.pl.

Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastamiPolaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastamiCzytaj dalej

WHO zaleca je w szczególności kobietom w ciąży oraz dzieciom między 6 a 59 miesiącem życia. Szczepienie powinny poważnie rozważyć także osoby starsze i przewlekle chore oraz pracownicy służby zdrowia.

Poza szczepieniem warto zwrócić uwagę na codzienną higienę. Eksperci zalecają częste mycie rąk oraz ich dezynfekcję, a w trakcie kichania czy kaszlu radzą zasłaniać nos i usta. Podobnie jak w przypadku koronawirusa, tak i w trakcie grypy powinno się unikać dużych skupisk ludzi - należy przede wszystkim ograniczyć bezpośrednie kontakty z innymi osobami.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Tomasz Lis trafił do szpitala. Niepokojący wpis dziennikarza, pokazał zdjęcie

Grypa a koronawirus

Grypa i koronawirus to infekcje wirusowe przenoszone drogą kropelkową, które niełatwo odróżnić. Ich obecność w organizmie może dawać podobne objawy m.in. osłabienie, gorączkę, kaszel lub ból mięśni. Podstawowa różnica między tymi dwoma patogenami polega na tym, że wirus grypy jest już przebadany przez lekarzy i można go opanować szczepionką. Koronawirus jest znacznie groźniejszy właśnie przez swój nierozpoznany charakter.

Różnica między nimi polega także na czasie rozwoju choroby. W przypadku grypy wystarczy od 2 do 4 dni, a w razie wystąpienia koronawirusa pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po 14 dniach – podaje zdrowie.wprost.pl. Dlatego też w przypadku koronawirusa niezbędne jest natychmiastowe poddanie się kwarantannie.

Tajny rządowy raport ujawnia najgorsze. Nawet 80% populacji zakażone i aż 500 tys. ofiarTajny rządowy raport ujawnia najgorsze. Nawet 80% populacji zakażone i aż 500 tys. ofiarCzytaj dalej

Skala zachorowań na grypę jest nieporównywalnie większa do liczby osób zarażonych koronawirusem zarówno w Polsce. Ponad 200 tys. osób zachorowało ostatnio na grypę, podczas gdy zainfekowanych koronawirusem jest łącznie 150 osób. Ale to koronawirus zbiera większe żniwo – w przypadku grypy umiera ok. 1 proc. chorych, a SARS-CoV-2 powoduje śmierć u 3,5 zakażonych. Na ten moment w Polsce odnotowano 3 zgony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Popularna hala targowa w stolicy zostanie zamknięta. Handel przeniesie się do internetu
  3. Szkoły będą zamknięte znacznie dłużej. Znamy konkretną datę
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Wuhan skrywa sekrety, o których ludzie nie mają pojęcia. Miejsce, w którym zaczęła się cała pandemia
Kolejne sklepy dołączają do grupy tych zamkniętych. Galerie i miasta świecą pustkamiKolejne sklepy dołączają do grupy tych zamkniętych. Galerie i miasta świecą pustkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News