Grudzień w tym roku bardziej oszczędny niż zwykle
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Listopada 2020

Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniu

Grudzień jak co roku przyniesie nam sporo wydatków, jednak nie tak dużych jak w poprzednich latach. Wszystko za sprawą rządowych obostrzeń, przez które Święta Bożego Narodzenia będziemy musieli spędzić w o wiele mniejszym gronie niż do tej pory. Na zakupy świąteczne planujemy wydać średnio 1318 zł, czyli ⅓ mniej niż w ubiegłym roku.

Grudzień kosztowny, ale nie tak jak zwykle

Grudzień przyniesie nam sporo wydatków, jednak nie tak wielkich jak w poprzednich latach. Święta Bożego Narodzenia nie będą w tym roku takie same. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia, które zabrania spotkań powyżej 5 osób do 27 grudnia, czyli do końca świąt.

Najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieNajwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieCzytaj dalej

"Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie" - czytamy w rozporządzeniu.

W dokumencie nie pojawił się żaden dodatkowy zapis, który z zakazu zwolniłby wigilię i Boże Narodzenie, co oznacza, że większe spotkania rodzinne będą niemożliwe.

W tym roku święta będą zdecydowanie bardziej oszczędne niż wcześniej. Firma Deloitte przeprowadziła badanie dotyczące planów zakupowych Polaków w grudniu. Polacy zadeklarowali, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi chcą przeznaczyć średnio 1 318 zł, czyli 29 proc. mniej niż deklarowali w ubiegłym roku.

Zaskoczyć może niektórych to, że Polacy i tak nie tną drastycznie wydatków jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Cięcia mają w niektórych miejscach sięgać nawet 43 proc.

Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

Najwięcej chcą wydać Hiszpanie - planują wydać równowartość niemal 1660 zł. Na końcu listy znaleźli się Holendrzy, którzy wydadzą ok. 945 zł. Niemcy wydadzą na święta średnio 1575 zł.

Deloitte dowiedział się też, ile Polacy wydadzą na podróże. W tej sferze zauważa się największe cięcia. Planujemy wydać średnio jedynie 58 zł. To naprawdę mało, zwłaszcza jeśli te koszta porównamy z tymi z zeszłego roku. W ubiegłym roku na ten cel planowaliśmy przeznaczyć 70 proc. więcej.

Mimo trudnej sytuacji w wielu polskich domach i niepewnej gospodarczej przyszłości i tak nie chcemy oszczędzać na prezentach dla najbliższych. Polacy planują wydać na nie zaledwie 8 proc. mniej niż w ubiegłym roku - ok. 680 zł.

Nowa ulga już pewna. Trzeba tylko spełnić jeden z dwóch warunków, aby otrzymać pomoc od państwaNowa ulga już pewna. Trzeba tylko spełnić jeden z dwóch warunków, aby otrzymać pomoc od państwaCzytaj dalej

Wydatki na jedzenie i napoje także zostaną okrojone - wydamy 33 proc. mniej niż w 2019 r. (430 zł). Mniej zapłacimy w tym roku także za rozrywkę, na którą ankietowani deklarowali się wydać średnio 150 zł (spadek o 43 proc.).

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
 3. Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwać
 4. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Epidemia w grudniu nie odpuści

Respondenci są zdania, że za większą oszczędność odpowiadają m.in. ograniczenia związane z pandemią (62. proc. ankietowanych wybrało tę odpowiedź), niestabilność gospodarcza (60 proc.) i rosnące koszty życia (53 proc.).

Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoLidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoCzytaj dalej

Oprócz wydatków zmieni się także sposób robienia zakupów. Prawie ¾ ankietowanych chce spędzić przedświąteczny czas w domu, daleko od tłumów. Wiele osób chce zrezygnować z zakupów stacjonarnych (67 proc.), a 60 proc. ma ograniczyć spotkania towarzyskie.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
 4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
 5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
 6. Fantastyczna wiadomość dla polskich skoczków. Są gotowi do występu, mają mnóstwo szczęścia
 7. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News