Spór na granicy polsko-czeskiej o powrót wieży widokowej
Wikipedia/Patryk Matyjaszczyk
Autor Radosław Święcki - 26 Lipca 2020

Poważny spór na granicy Polski i Czech. Sprawa może trafić do Brukseli

Poważny spór na linii władze Stronia Śląskiego - ekolodzy. Dotyczy on powrotu wieży widokowej na szczycie Śnieżnika. Przedstawiciele czeskich organizacji ekologicznych (przez wierzchołek góry przebiega polsko-czeska granicy) nie wykluczają, że zwrócą się o interwencję do Komisji Europejskiej.

Spór na granicy polsko-czeskiej

Władze Stronia Śląskiego chcą, by na Śnieżniku na nowo pojawiła się wieża widokowa. Na nowo ponieważ - jak przypomina Money.pl - przed laty była już tam kiedyś taki obiekt. Powstał on w ówczesnych Niemczech na przełomie XIX i XX w., a jego pozostałości wysadzono na początku lat 70. poprzedniego wieku.

Obostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czekaObostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czekaCzytaj dalej

O powrocie wieży widokowej mówi się od lat, niemniej jednak gdy tylko pojawiały się takie możliwości okazywało się, że są trudności w zgromadzeniu niezbędnych środków w budżecie. Teraz jednak udało się uzyskać dotację na inwestycję i pojawiły się konkretne oferty. Ostatecznie odbudową obiektu ma zająć się Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia.

Ekolodzy nie chcą powrotu wieży

Władze Stronia Śląskiego chcą, by 34-metrowa konstrukcja pojawiła się na szczycie góry już we wrześniu przyszłego roku. Powrotu obiektu nie chcą jednak organizacje ekologiczne. Sprzeciw w ich imieniu wyraziła posłanka Partii Zielonych Małgorzata Tracz. - Interweniuję ws. planowanej budowy wieży widokowej na szczycie Śnieżnika. Budowa wieży niesie ze sobą ekstremalnie duże ryzyko dewastacji terenów o wysokim stopniu ochrony przyrody, a zatem szczególnie cennych - napisała na Twitterze Tracz.

- Ponadto obecność takiego obiektu zwiększy antropopresję w miejscu, w którym już teraz jest oceniana ona jako niebezpiecznie silna - dodała.

Biedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówBiedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Marian Czajkowski
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Zdaniem posłanki Partii Zielonych “dziś stoimy przed szansą pokazania, że dorośliśmy do standardów pojmowania estetyki otoczenia i poszanowania przyrody poprzez zatrzymanie wszelkimi dostępnymi środkami szkodliwej inwestycji, jaką jest ponowna budowa wieży widokowej na Śnieżniku".

Przez wierzchołek góry przebiega polsko-czeska granica. Powrót wieży widokowej nie podoba się również czeskim organizacjom ekologicznym, chociażby ze względu na fakt, że po czeskiej stronie jest rezerwat przyrody na obszarze chronionym Natura 2000. Przedstawiciele Czeskiego Stowarzyszenia Ekologicznego - jak informuje Money.pl - nie wykluczają, że jeśli przedsięwzięcie nie zostania zaniechane, wówczas zwrócą się o interwencję do Komisji Europejskiej.

Waloryzacja 2021 może być największa od dekady. Znamy już pierwsze kwotyWaloryzacja 2021 może być największa od dekady. Znamy już pierwsze kwotyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska urodziła. Jest pierwsze zdjęcie, znamy płeć i imię maluszka
  2. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii
  3. Na zachodzie Europy szaleją pożary. Sytuacja jest dramatyczna
  4. Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
  5. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
  6. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
W Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitneW Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News