Polacy nie boją się płacić gotówką
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Października 2020

Polacy nie boją się płacić gotówką, uważają, że nie przenosi wirusa. Czy słusznie?

Polacy nie są świadomi, że płatności gotówką mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Aż połowa jest przekonana, że wirus nie może przenosić się na monetach i banknotach. Większość z nas nie pomyślała nawet, by zdezynfekować karty kredytowe.

Płatności gotówką

Wielu Polaków ograniczyło w ostatnim czasie płatności gotówką - 38 proc. społeczeństwa wybiera tylko płatności kartą kredytową. Ponad 60 proc. osób nadal ma problem z płatnościami na rynkach i bazarach, gdzie płatności bezgotówkowe nie są najzwyczajniej w świecie możliwe. Tak wynika z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020”, zrealizowanego przez pracownię Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB), na które powołuje się Wyborcza.

Niemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićNiemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićCzytaj dalej

Dane nie są dość optymistyczne. Ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zdania, że gotówka nie jest nośnikiem wirusa, mimo że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podawało, że wirus może się rozprzestrzeniać także przez gotówkę i karty płatnicze.

Okazuje się, że największą grupą, w której nie wierzy się w to, że wirus może być transmitowany za pośrednictwem gotówki, są ludzie młodzi od 18 do 24 roku życia, którzy powinni być najbardziej świadomi, chociażby ze względu na nieograniczony dostęp do informacji.

Od samego początku pandemii zaczęto zwracać uwagę na to, by podczas epidemii ograniczyć do minimum kontakty, dlatego wiele sklepów wywiesiło na drzwiach kartki, że akceptują jedynie płatności bezgotówkowe. Zasada nie jest jednak restrykcyjnie przestrzegana, ponieważ z odmową płatności gotówką spotkało się tylko 11 proc. badanych.

Już nie trzeba będzie przekazywać ZUS dokumentów. Instytucja sama wszystko sprawdziJuż nie trzeba będzie przekazywać ZUS dokumentów. Instytucja sama wszystko sprawdziCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Karty płatnicze

Rezygnacja z gotówki wcale nie wiąże się z tym, że stajemy się bezpieczni. Od początku pandemii wielokrotnie apelowano, by dezynfekować karty płatnicze, jednak Polacy nie wzięli sobie tej rady za bardzo do serca, ponieważ aż 64 proc. badanych nie zdezynfekowało swojej karty płatniczej w ciągu ostatniego półrocza.

Czy może być jeszcze gorzej? Profesor snuje czarną wizję trzeciej fali pandemiiCzy może być jeszcze gorzej? Profesor snuje czarną wizję trzeciej fali pandemiiCzytaj dalej

Warto to porównać z sytuacją w innych miastach na świecie. Na lotniskach, a także w wielu sklepach w Hiszpanii czy Niemczech nie zapłacimy gotówką wcale.

Podczas epidemii zwiększono limit płatności bez pinu kartami z 50 zł do 100 zł. Ponad połowa (60 proc.) respondentów uważa, że jest to optymalny limit, a 20 proc. uważa, że powinien być jeszcze wyższy.

Badanie WIB wskazuje też, że Polacy coraz chętniej korzystają z mikropłatności. W tej chwili deklaruje to 60 proc. badanych Polaków. Zwłaszcza przy uiszczaniu opłat za parking, kupowania biletów komunikacji miejskiej, czy podczas korzystania z wolnostojących automatów.

– Opublikowane w ostatnich dniach dane kwartalne NBP potwierdzają, że Polacy aktywnie korzystają z rekomendowanych przez banki sposobów płatności, a już 93 proc. transakcji bezgotówkowych kartą jest dokonywanych w sposób zbliżeniowy. Pandemia COVID-19 i wynikające z niej trendy wśród klientów w zakresie płatności bezgotówkowych, potwierdziły słuszność obranego przez sektor bankowy przed laty w tym obszarze kierunku rozwoju: wprowadzenie nowych instrumentów płatności bezgotówkowych, digitalizację w obrocie płatniczym i troskę o bezpieczeństwo, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwo – stwierdził Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich cytowany przez Wyborczą.

ING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaCzytaj dalej

Karta była i jest najpopularniejszym narzędziem płatności, a epidemia tylko umocniła pozycję kart kredytowych. Kartą płaci ponad połowa (62 proc. respondentów), którzy zwykle pozytywnie oceniają płatności bezgotówkowe. Jeśli trend będzie się umacniał, marzenia o Polsce bezgotówkowej ziszczą się, a gotówka całkowicie odejdzie do lamusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News