Gotówka w najwyższym obiegu od 13 lat
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 16 Kwietnia 2020

Polacy rzucili się na gotówkę. Tak dużo w obiegu nie było jej od dawna

Gotówka w najwyższym obiegu od 13 lat! NBP informuje, że w I kwartale tego roku wartość banknotów w obiegu wzrosła aż o 22,1 proc. rdr. i 13,1 proc. kdk. Poprzednie tak wysokie przyrosty odnotowano w okresie kryzysu gospodarczego.

Gotówka w obiegu

Z danych podanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w I kwartale tego roku wartość gotówki w obiegu wzrosła o 22,1 proc. rdr i 13,1 proc. kdk. To najwyższy wzrost od co najmniej 2007 r. (dane NBP obejmują okres od I kwartału 2007 r.).

Poprzednie najwyższe przyrosty wskaźnika – jak przypomina PAP - były notowane w IV kw. 2008 r., czyli w okresie gdy Polska zaczęła odczuwać skutki światowego kryzysu gospodarczego rozpoczętego upadkiem banku Lehman Brothers. W ostatnim kwartale 2008 r. przyrost wartości banknotów w obiegu wynosił 19 proc. rdr i 12,6 proc. kdk.

- Wartość banknotów, które zostały pobrane z NBP (rozchody) przez banki i inne podmioty posiadające ustawowe upoważnienie do pobierania polskiej waluty również wzrosła w I kw. 2020 r. w historycznej skali - o 50,8 proc. rdr i 29,6 proc. kdk.- podaje PAP.

Poprzednie najwyższe przyrosty rozchodów banknotów z NBP także pochodziły z IV kw. 2008 r. - wynosiły 25,4 proc. rdr i 23,1 proc. kdk. Dwucyfrowe wzrosty wartości rozchodów banknotów z NBP w ujęciu rdr odnotowano do tej pory jedynie 5-krotnie, licząc od I kw. 2008 r. (łącznie z I kw. \'20).

Łącznie na koniec pierwszego kwartału wartość gotówki w obiegu wyniosła 269 mld zł. To o 30 mld zł więcej niż na koniec 2019 r. oraz 48 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Uniwersytet Waszyngtoński podał konkretną datę szczytu zachorowań w Polsce. To już niedługoUniwersytet Waszyngtoński podał konkretną datę szczytu zachorowań w Polsce. To już niedługoCzytaj dalej

W ujęciu procentowym najmocniej wzrosła liczba banknotów o nominale 500 zł (+23,2 proc., do 25,7 mld zł), wyraźnie przybyło także pięćdziesiątek (+18 proc., do 222,8 mld zł). W strukturze banknotów w obiegu pierwsze skrzypce niezmiennie odgrywa 100 zł (+13 proc., 1552,5 mld zł).

PAP przypomina, że Bank Centralny wydał w marcu dwa komunikaty, które wskazywały na podwyższoną skalę wycofywania gotówki z banków.

13 marca NBP informował, że gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków, zaś pięć dni później poinformował o "zwiększonych wypłatach" gotówki z banków przez klientów.

Wirusolog twierdzi, że jest szansa, iż wirus może stracić siłę rażenia. Tłumaczy, kiedyWirusolog twierdzi, że jest szansa, iż wirus może stracić siłę rażenia. Tłumaczy, kiedyCzytaj dalej

Apel NBP do sklepów

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu NBP zaapelował do placówek handlowych, by akceptowali płatność gotówką.

- Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety. Warto także podkreślić, że gotówka może być jedynym sposobem płatności i dla pozostałych osób w sytuacji zdarzających się awarii infrastruktury, na której opiera się realizacja bezgotówkowych transakcji płatniczych – podkreśla Bank Centralny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Czy pandemii wirusa można było uniknąć? Dyplomaci informowali o niebezpieczeństwie już dwa lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News