fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.06.2018. n/z Przekazywanie pieniedzy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Maja 2020

Polacy ruszyli po gotówkę. Padł rekord

Gotówka nadal jest najczęściej wybieraną przez Polaków formą płatności. Przepływ gotówki w trakcie pandemii koronawirusa zwiększył się, co ma potwierdzać fakt, że wypłaty gotówki na początku marca tego roku wzrosły siedmiokrotnie.

Gotówka jest bezpieczna

Choć pandemia wymusiła na nas zmianę codziennych nawyków i utrzymywanie dystansu (również w kontekście dotykania różnych rzeczy) to instytucje takie jak Bank Rozrachunków Międzynarodowych czy Światowa Organizacja Zdrowia przekonują, że gotówka jest bezpieczna.

Warto jednak pamiętać o zaleceniach WHO, która wskazuje, że po bezpośrednim kontakcie z gotówką trzeba dokładnie umyć ręce. Ale reguły sanitarne dotyczą również korzystania z kart płatniczych, terminali i innych powierzchni.

Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomJak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomCzytaj dalej

Gotówka czy karta? Ryzyko podobne

Zdaniem ekspertów ryzyko zakażenia koronawirusem jest podobne w przypadku kasjerów jak i osób, które wybierają inne formy płatności niż gotówka. Jednak wybierając płatność bezdotykową możemy minimalizować ryzyko. Specjaliści podkreślają, że klienci, którzy korzystają z takiej formy zapłaty muszą przestrzegać takich samych procedur, jak osoby używające gotówki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego biją na alarm. Powiedzieli, co stanie się, jeśli dzieci wrócą do szkół
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Zasłońcie okna, nie wychodźcie z domu. Bardzo ważne informacje tuż przed wakacyjnym weekendem

Wiele podmiotów rynkowych i organizacji finansowych chce utrzymać stały obieg gotówki, stanowiącą podstawę polskiej gospodarki. Teraz najważniejsze jest jednak umiejętne i odpowiedzialne używanie gotówki.

- Demonizowanie jej i rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat banknotów może być dyskryminujące dla osób, które nie korzystają z alternatywnych form płatniczych i szkodliwe dla całej gospodarki - mówi na łamach Interii Tomasz Rokita z Diebold Nixdorf.

Kolejne obostrzenia niedługo zostaną zniesione. Rzecznik rządu wyjawia szczegółyKolejne obostrzenia niedługo zostaną zniesione. Rzecznik rządu wyjawia szczegółyCzytaj dalej

Polacy ruszyli po gotówkę. Rekordowy obieg

Pomimo że obrót detaliczny zanotował w marcu spadek o 7,1 proc. w skali roku, to obieg gotówki na polskim rynku pozostaje stabilny. NBP poinformował, że w połowie marca odnotowano siedmiokrotny wzrost wypłat gotówki, co poskutkowało obiegiem w wysokości ponad 269 mld zł. Interia zwraca uwagę, że to 13 proc. wzrost w skali miesiąca, w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.

NBP przekazał również, że marzec okazał się miesiącem z rekordowym przyrostem gotówki w obiegu, o blisko 26 mln zł. To skok o ponad 21 proc. w stosunku do zeszłego roku i konsekwencja częstszych niż zwykle wypłat pieniędzy z bankomatów.

ZOBACZ TAKŻE:"k

  1. Wyjaśniła się przyszłość Jakuba Błaszczykowskiego. Wiemy, czy przejdzie na emeryturę, wszystko stało się jasne
  2. Wybuch wstrząsnął miastem na Pomorzu. Wiadomość obiegła media
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Justyna Żyła publicznie skrytykowała byłego męża, nie przebierała w gorzkich słowach. Pochwaliła się boskimi, wyśmienitymi potrawami.
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News