Gotówka w dobie pandemii
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 1 Listopada 2020

Nie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelom

Gotówka staje się coraz mniej popularną metodą płatności w dobie koronawirusa. Wszystko dlatego, że w trakcie pandemii coraz więcej sprzedawców dopuszcza transakcje wyłącznie bezgotówkowe. Czy są do tego uprawnieni? Sprawdzamy, co na ten temat mówi UOKiK i polskie prawo.

Gotówka na cenzurowanym. Opinia UOKiK na temat sklepowych praktyk

Doniesienia o rzekomym ryzyku infekcji, jakie niesie gotówka, już dawno zdementowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jednak w dobie szalejącego koronawirusa coraz więcej handlarzy preferuje transakcje bezgotówkowe, o czym informuje np. poprzez wywieszenie tabliczki na szybie w sklepie.

Zdaniem UOKiK wyłącznie możliwości płatności gotówką jest niedozwolone, a komunikat sklepowy przybrać charakter jedynie zachęty do transakcji przy pomocy karty płatniczej bądź telefonu.

Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

W odpowiedzi na pytanie o bezprawność odmowy przyjęcia gotówki UOKIK powołuje się na art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim. Zapis ten wskazuje, że gotówka wyemitowana przez NBP jest „prawnym środkiem płatniczym w Polsce”, co oznacza, że sprzedawca nie ma prawa odmówić jej przyjęcia.

Gotówka zabroniona? Wszystko zależy od sprzedawcy.

Przeciwnego zdania jest środowisko prawnicze. Bartosz Czupajło, partner w kancelarii Adwokackiej Czupajło & Ciskowski zwraca uwagę na niuanse, które kryją się w polskim systemie prawnym. Regulacje dopuszczają bowiem zastrzeżenie przez sprzedawcę przyjmowania płatności jedynie bezgotówkowych.

Po 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięPo 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięCzytaj dalej

- Jeśli jednak detalista umieści w sklepie ogłoszenie skierowane do ogółu potencjalnych klientów, w treści dopuszcza jedynie elektroniczne płatności za zakupy, nie działa niezgodnie z prawem. Wynikająca z Kodeksu cywilnego zasada swobody umów rozciąga się bowiem również na sposób zapłaty za towar lub usługę, który może być dowolnie regulowany przez strony – wyjaśnia prawnik.

Ekspert podkreśla, że informacja o wyłącznym sposobie płatności musi zostać przedstawiona klientowi zanim przystąpi do zakupu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. TVP Info własnie poinformowało dziennikarza, że zrywa z nim współpracę. "Moje artykuły nagle przestały kogokolwiek interesować"
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Wybory prezydenckie w USA już we wtorek. Ostatnie sondaże dają wyraźną przewagę jednemu kandydatowiWybory prezydenckie w USA już we wtorek. Ostatnie sondaże dają wyraźną przewagę jednemu kandydatowiCzytaj dalej

Niejednoznaczna interpretacja zapisów kodeksu wykroczeń w sprawie gotówki

Interia podaje, że niejednoznaczne są również przepisy kodeksu wykroczeń. Regulacja co do zasady zakazuje odmowy sprzedania danego produktu pod groźbą kary grzywny. Jednak istnieje od tej reguły wyjątek – sprzedawca może nie przyjąć np. gotówki czy karty płatniczej, gdy powstrzymanie się do zrealizowania transakcji jest podyktowane „uzasadnianą przyczyną”. Stąd też dwuznaczna interpretacja – dla niektórych sprzedawców przyjęcie gotówki w trakcie pandemii i związane z tym ryzyko to wystarczająca przesłanka do odmowy zrealizowania zakupu.

W związku z chaosem prawnym i niejednolitymi praktykami wśród sprzedawców Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki apeluje do GIS o sprecyzowanie stanowiska. Przedstawiciele ugrupowania przypominają, że odmowa przyjęcia gotówki stwarza duże problemy dla obywateli, którzy nie posiadają konta bankowego lub nie korzystają z bezgotówkowych instrumentów.

W ocenie POFOG niezbędne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród klientów, która sprawi, że podniesie się poziom higieny w trakcie dokonywania transakcji zakupowych bez względu na ich rodzaj.

Niemcy zakazują przyjezdnym noclegu. Wyganiają turystów nie tylko z PolskiNiemcy zakazują przyjezdnym noclegu. Wyganiają turystów nie tylko z PolskiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Kamil Stoch zaprosił tysiące Polaków do swojego domu. Wszystko w jednym celu, długo czekał na ten moment (FOTO)
  7. Zajrzała do lodówki i wymyśliła jak ulepszyć placki ziemniaczane. Spróbowała i oniemiała, zdradziła przepis
Budżet podpisany przez Dudę. Miał być zerowy deficyt, jest dziura na 109,3 mld złBudżet podpisany przez Dudę. Miał być zerowy deficyt, jest dziura na 109,3 mld złCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News