fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 29 Grudnia 2020

Wicepremier zapowiedział, cały kraj zamarł. Kluczowa wiadomość dla gospodarki

Gospodarka Polski może zostać uratowana? A może odrodzi się niczym feniks z popiołów i nadal będzie zaskakiwać ekspertów? Zagadkowy wpis na Twitterze Jarosława Gowina nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim stanie jest polska gospodarka
  • Co napisał na Twitterze Jarosław Gowin
  • Z czym może być związany wpis ministra

Gospodarka Polski uratowana?

Przez pandemię koronawirusa polska gospodarka jest na skraju załamania i upadku. Przypomnijmy, że według najnowszych danych Eurostatu, jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, którego inflacja przekracza 3 proc. i wynosi 3,7 proc. Co więcej, prognozy nie wskazują na to, aby miała ona zacząć maleć.

Niestety, ale kolejne obostrzenia wprowadzane przez rząd i zamykanie co rusz gałęzi gospodarki, także nie wpływa na nią pozytywnie. Wręcz przeciwnie, przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami upadku kolejnych biznesów, a wśród restauratorów zapanował chaos. Wszak kupowanie jedzenia na wynos nie zwróci im obrotu, który mogli ustanowić przyjmując gości w lokalu.

Oczywiście rząd nie pozostawia przedsiębiorców samym sobie i wprowadza kolejne rozwiązania mogące ich lekko odciążyć. Przypomnijmy, że w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy rząd Zjednoczonej Prawicy z Mateuszem Morawieckim na czele wprowadził szereg tarcz antykryzysowych.

Przedsiębiorcy dzięki tym rozwiązaniom mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS czy uzyskanie postojowego w postaci wsparcia finansowego. Według szacunków poszczególnych resortów, tarcze antykryzysowe pochłonęły setki miliardów złotych po to, aby ratować polską gospodarkę.

Wystarczy, że na ulicy wyciągniesz smartfona. W jednym przypadku z automatu płacisz 100 złotychWystarczy, że na ulicy wyciągniesz smartfona. W jednym przypadku z automatu płacisz 100 złotychCzytaj dalej

Okazuje się, że koronawirus nie odpuszcza, a polska gospodarka wciąż pozostaje w zapaści. Finalnie wprowadzono kolejną pomoc dla przedsiębiorców - tarczę branżową 6.0.

Gospodarka a tarcza branżowa

- Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie - mówił w Sejmie minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

Ten sam minister jest autorem enigmatycznego tweeta. Na swoim koncie napisał "Jutro [29 grudnia - red.] ważna, dobra wiadomość dla polskiej gospodarki". Zatem co mogą oznaczać słowa Jarosława Gowina?

Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej", na którego wypowiedź powołuje się Wprost, twierdzi, że może być to właśnie związane z tarczą branżową mającą pomóc tym gminom, które napędzają turystyczną gałąź polskiej gospodarki.

Przede wszystkim owa pomoc miałaby pomóc tym, którzy żyją z turystyki zimowej. Przypomnijmy, że w związku z nowymi obostrzeniami, hotele i stoki narciarskie pozostają zamknięte. Wciąż nie zostały otwarte restauracje, a to oznacza, że turyści w trakcie ferii zimowych nie mają nawet miejsca na nocleg.

Rządzący szacują, że pomoc wyniesie setki milionów złotych. Jarosław Gowin zapowiada, że jego resort uważnie przygląda się sytuacji polskiej gospodarki i monitoruje te branże, które będą potrzebowały najwięcej pomocy.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Masz jeszcze tylko 3 dni. Potem 2 tys. zł po prostu przepadnie
  2. Niemcy nie ugną się przed USA. Nord Stream 2 okazuje się ością nie do przełknięcia
  3. Potężna awaria terminalu Orlenu. Do Bałtyku wyciekła ropa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News