Obraz Bronisław Dróżka z Pixabay
uroburos / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Lutego 2020

Jeśli planujesz wyjazd w góry, to lepiej go przełóż. Ratownicy górscy ostrzegają

Góry: W Tatrach i Bieszczadach panują teraz bardzo ciężkie warunki. Tatrzański Park Narodowy stanowczo odradza w poniedziałek jakichkolwiek wyjść w góry, a bieszczadzcy GOPR-owcy apelują o czujność.

Góry dzisiaj niezwykle niebezpieczne

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed wyjściem w góry. “W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki. Wieje silny, porywisty wiatr, który może powodować łamanie gałęzi i drzew. Na wszystkich szlakach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia (...) Odradzamy w dniu dzisiejszym wszelkich wyjść w góry” - poinformowano w komunikacie.

Okazuje się, że drogi dojściowe do schronisk (jak Dolina Kościeliska czy Chochołowska) są całe pokryte lodem. Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana, miejscami śnieg jest grząski i przepadający, a w innych miejscach twardy i zmrożony. Dodatkowym utrudnieniem są zawieje i zamiecie śnieżne ograniczające widzialność i utrudniające orientację w terenie co może być przyczyną pobłądzeń.

Ruszają kontrole w całym kraju. Wystawią ci karę na 681 zł za brak wpisu w rejestrzeRuszają kontrole w całym kraju. Wystawią ci karę na 681 zł za brak wpisu w rejestrzeCzytaj dalej

Zagrożenie lawinowe w górach

Tymczasem w Bieszczadach od kilkunastu godzin obowiązuje drugi (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia lawinowego - podaje portal bankier.pl. Niektóre szlaki turystyczne pozostają nieprzetarte. Turyści powinni się mieć na baczności.

"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - mówił PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski, cytowany przez portal bankier.pl.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Wybierasz się góry? Bądź odpowiednio przygotowany

Jak podaje portal, w górnych partiach gór leży ponad 30 centymetrów śniegu. Z kolei w położonych niżej miejscowościach poziom śniegu może wynosić od kilku do 20 centymetrów. Olszewski przypomina, że idąc w góry trzeba mieć odpowiedni strój i obuwie. Należy też mieć ze sobą takie przedmioty jak naładowany telefon z aplikacją “Ratunek”, a także pożywienie i ciepłe napoje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psów
  2. Najczęstsze nowotwory w Polsce. Przytłaczające dane
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Ostrzeżenia GIS przed wyjazdem w jedno miejsce. Wizyta w europejskim kraju może zakończyć się bardzo źle
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News