Górnicy straszą wielkim protestem.
Pixabay/hangela
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Września 2020

Górnicy są wściekli, a premier nawet do nich nie przyjechał. Podziemny protest, wielu nie wyjechało na górę

Kolejni górnicy przyłączają się do strajku. W protestach pod ziemią bierze udział już ponad setka osób. Te protesty są dla nich śmiertelnie niebezpieczne, dlatego związki starają się ograniczyć ich skalę.

Górnicy protestują

Górnicy protestują od poniedziałku. Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 poinformowała, że do akcji przyłączyli się związkowcy z kopalń "Piast" i "Ziemowit", co oznacza, że w strajku bierze udział już 6 kopalń. Tok FM przekazało, że protestuje już ponad setka górników.

Górnicy w ramach protestu pozostają pod ziemią.

Już za 2 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszJuż za 2 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

Liczba uczestników strajku cały czas się zmienia, jednak skala tych protestów jest celowo ograniczona, tłumaczył Bogusław Ziętek, szef "Sierpnia 80":

- Nie chcemy, żeby na dole strajkowały setki, to dla nich śmiertelnie niebezpieczne - powiedział i wyraził swoje rozczarowanie postawą rządu - Mam wielką pretensję do rządu, który teraz zajmuje się sam sobą. Dochodzi wręcz do jakichś gangsterskich rozgrywek i hakowania się nawzajem. Wydaje się, że najistotniejsze w tej chwili dla rządu i premiera Morawieckiego jest dbanie o własne stołki, a nie dbanie o interes Śląska i interes górników. Chciałbym się w tej sprawie mylić, ale myślę, że to jest bliskie prawdy - powiedział Ziętek cytowany przez portal gazeta.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat nowego dodatku emerytalnego
2. Ponad połowa ozdrowieńców ma jedno powikłanie. Niepokojące wyniki badań
3. Dodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzy

Otworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoOtworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

Tymczasem mimo wielkich nadziei wiązanych z przyjazdem premiera lub jego kompetentnym delegatem, Morawiecki do górników nie przyjedzie.

Wiadomo jednak, że do rozmów ze strajkującymi zostali oddelegowani: Artur Soboń, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin, oraz Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera.

Górnicy są bardzo zdeterminowani i ostrzegają, że jeśli w ciągu najbliższych dni nie zostanie osiągnięte jakieś porozumienie w ich sprawie przeprowadzą w Rudzie Śląskiej protest, do którego mają się dołączyć “zwykli mieszkańcy”.

PKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysPKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysCzytaj dalej

Mimo rozmów, które rozpoczęły się w lipcu nie doszło między górnikami a władzą do porozumienia dotyczącego utrzymania miejsc pracy. Początkowo planowano szybką likwidację kopalń, które okazały się najbardziej nierentowne. Długoterminowe plany zakładają ograniczenie wydobycia węgla do 2040 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Salmonella w jajkach, pod żadnym pozorem ich nie jedz. GIS właśnie opublikował, których
  2. Albo się spiesz, albo sobie odpuść. Jeden typ mieszkań drożeje w zastraszającym tempie
  3. Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary
  4. W ramach eksperymentu ukryli poufne dane na dnie morza. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania
  5. Wideo - Jak zniszczyć luksusowy samochód podczas parkowania? Ta kobieta udowodniła, że to możliwe
Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyPrzez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News