Górnicy chcą trzydziestoletnich gwarancji. Wszystko rozchodzi się o transformację ustrojową.
pixabay, hangela
Autor Kamila Jeziorska - 19 Stycznia 2021

Gorąco na Śląsku. Górnicy na ścieżce wojennej z rządem

Górnicy oczekują gwarancji od państwa w związku z transformacją węglową w Polsce. Przypomnijmy, że ta ma odbyć się w ciągu najbliższych trzech dekad. Górnicy przedstawili projekt zmian po tym, jak w grudniu ubiegłego roku odrzucili ten proponowany przez rząd.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich zmian oczekują górnicy
  • Jakie postulaty zawarli w swoim projekcie
  • Kiedy możemy spodziewać się kolejnych negocjacji w tej sprawie

Górnicy przedstawiają swój punkt widzenia

O transformacji energetycznej Polski mówi się już od dłuższego czasu, Rządzący, a przede wszystkim Ministerstwo Aktywów Państwowych pod kierunkiem Jacka Sasina, zmierzyło się z wygaszaniem kopalni w Polsce. Ma to nastąpić do 2049 r.

Eksperci wskazują, że w związku z tym na Śląsku wzrośnie bezrobocie, a górnicy od zawsze związani z węglem po prostu wylądują na bruku. Rządzący przekonują, że nic bardziej mylnego, bowiem byli górnicy będą mogli znaleźć prace w zakładach produkujących energię "na nowo".

Zawarte kilka miesięcy temu porozumienie stało się przedmiotem negocjacji i jak nietrudno się domyśleć, górnicy zawzięcie walczą o należną im część. Związkowcy przekazali stronie rządowej projekt zmian i na razie nie chcą przekazywać zbyt dużej ilości informacji na temat treści dokumentu.

- Przekazaliśmy dziś projekt umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego reprezentantom strony rządowej. Ten dokument uwzględnia nie tylko kwestię transformacji górnictwa, ale też elementy ściśle z tym związanej transformacji całego regionu Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz cytowany przez bankier.pl.

Warto wspomnieć, że górnicy w grudniu 2020 r. odrzucili projekt zmian zaproponowany przez resort Jacka Sasina. Zdaniem związkowców jest on zbyt ogólnikowy oraz pozbawiony gwarancji dla górników. Górnicy oczekują, że podstawą dalszych rozmów będzie projekt wystosowany przez nich.

Górnicy żądają gwarancji

Początkowo związkowcy zapowiadali przedstawienie swojego projektu już w piątek, ostatecznie jednak prace nad nim przeciągnęły się o kilka dni - w poniedziałek niemal do ostatniej chwili przed wysłaniem dokumentu trwały jeszcze dyskusje nad szczegółami społecznej propozycji - podaje Biznes Interia.

Górnicy chcą ustanowienia specjalnego funduszu wspierającego trzydziestoletnią transformację kopalń czy precyzyjnego określenia zasad rozliczania i przyznawania pomocy publicznej dla wygaszanych kopalń - wynika z nieoficjalnych informacji.

Górnicy chcą także, aby proces transformacji węglowej rozciągnięty na trzydzieści lat nie został skrócony. Jest to trzydziestoletnia gwarancja, o której mówił także Artur Soboń. Wiceminister powiedział, że wynegocjowane daty są niepodważalne.

Poza tym w projekcie mają znaleźć się propozycje rozwiązań wykorzystujących tzw. czyste technologie. Związkowcy chcą także emerytur dla górników dołowych i pracowników zakładów przeróbczych. Górnicy chcą także kolejnych spotkań w tej sprawie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News