Górnicy otrzymają 100 proc. postojowego
eastnews/Joanna Gajcy
Autor Radosław Święcki - 8 Czerwca 2020

Tylko górnicy dostaną 100 proc. postojowego. Minister wyjaśnia, dlaczego ich sytuacja jest wyjątkowa

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek o zamknięciu 12 kopalń w związku z koronawirusem, deklarując jednocześnie, że górnicy w ramach postojowego otrzymają wysokość swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Zapowiedź ta wywołała ogromne kontrowersje, gdyż pozostałe grupy zawodowe nie mogą liczyć na takie przywileje. Głos w tej sprawie zabrała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zwracając uwagę na wyjątkową sytuację górników.

Dlaczego górnicy otrzymają całe wynagrodzenie?

Przypomnijmy, że w poniedziałek rano wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował podczas konferencji prasowej, że od wtorku 9 czerwca do końca miesiąca 12 polskich kopalń zostanie zamkniętych. Decyzja ta ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa. W miniony weekend poinformowano o rekordowej liczbie nowych zakażeń, spośród których większość dotyczy górników i ich rodzin. Wydobycie zostanie wstrzymane w kopalniach, w których załogi nie zostały jeszcze w pełni przebadane na obecność koronawirusa.

W maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduW maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduCzytaj dalej

Wicepremier podkreślił podczas konferencji, że górnicy za trzytygodniowy okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

Deklaracja ta wywołała oburzenie. Komentatorzy podkreślali, że takiego wsparcia nie otrzymali np. fryzjerzy, hotelarze czy restauratorzy, którzy przez kilka miesięcy nie mieli możliwości zarabiania pieniędzy. Firmy, które wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji – jak przypomina Business Insider - mogły liczyć na postojowe w wysokości 2080 zł, co stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Komentarz wicepremier Emilewicz

Głos w tej sprawie zabrała wicepremier, minister Jadwiga Emilewicz, podkreślając, że „100 proc. wynagrodzenia za okres postojowego dla górników to sytuacja szczególna”. - Mówimy tu o zamykanych zakładach, pracownikach na kwarantannie ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa – powiedziała wicepremier.

Zdaniem Emilewicz jest to inna sytuacja niż w przypadku świadczenia postojowego dla firm, który wprowadzono z początkiem kwietnia. - Przedsiębiorca ze względu na to, że rejestruje spadki, ma możliwość obniżenia czasu pracy oraz wynagrodzenia, nie mniejszego jednak niż wynagrodzenie minimalne – podkreśliła wicepremier, dodając, że mamy do czynienia „z dwiema sytuacjami prawnymi, drastycznie odmiennymi".

Masz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiMasz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nich529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nichCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News